Dyskusyjne Kluby Książki

Co?

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, w tym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Adresowany jest on do wszystkich czytelników, którzy chcą wspólnie porozmawiać w bibliotece o przeczytanych książkach. Celem Klubów jest wobec tego ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz propagowanie czytelnictwa.

Jak?

W województwie podlaskim Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym oraz merytorycznym od 2007 roku. Koordynatorem projektu jest biblioteka wojewódzka, czyli Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Na terenie województwa podlaskiego w 2016 r. funkcjonowały 42 kluby, w tym 20 dla dorosłych oraz 22 dla dzieci i młodzieży. Liczba członków Klubu wynosi od 4 do 19 osób. Każdy Klub ma swojego opiekuna - moderatora. W 2016 roku w bibliotekach województwa podlaskiego odbyło się 373 spotkań klubowiczów w ramach DKK, a do dyspozycji uczestników zgromadzono bogaty księgozbiór liczący ponad 11 tys. woluminów.

Kto?

Aby zostać członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki, w pełni korzystać z klubowego księgozbioru, brać udział w spotkaniach klubowych i dyskusjach o książkach – należy zgłosić się do opiekuna Klubu, moderującego spotkania w najbliższej bibliotece. Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a klubowiczem może zostać każdy – niezależnie od wieku i zainteresowań. Najważniejsza jest miła atmosfera, dobra zabawa, sympatyczne towarzystwo i rozmowy na kanwie przeczytanych lektur. Spotkania są co prawda oparte na książkach, ale nie trzeba znać się na literaturze, ani prowadzić bardzo poważnych dyskusji. Spotkania mogą być okazją do poznania nowych ludzi, sposobem spędzania wolnego czasu, a także poznania nowych autorów i książek.

Kogo?

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki organizowane są spotkania autorskie. W 2016 r. w DKK województwa podlaskiego zagościli m.in. następujący autorzy: Anna Czerwińska-Rydel, Wojciech Widłak, Aneta Zamojska, Anna Bayer, Renata Piątkowska, Romuald Pawlak, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Monika Sawicka, Tomasz Szwed, Małgorzata Iwanowicz, Sylwia Zientek, Jacek Getner, Joanna Kruszewska, Zofia Wojtusik, Monika Kowaleczko-Szumowska.

Gdzie?

W 2016 roku Dyskusyjne Kluby Książki działały przy bibliotekach w: Augustowie, Bielsku Podlaskim, Choroszczy, Czerwonem, Dąbrowie Białostockiej, Gródku, Hajnówce, Kleosinie, Knyszynie, Kolnie, Łapach, Łomży, Michałowie, Mielniku, Mońkach, Narwi, Nowince, Podgórzu, Poświętnem, Rudzie, Siemiatyczach, Sejnach, Sobolewie, Sokółce, Supraślu, Surażu, Suwałkach, Sztabinie, Turośni Kościelnej, Uhowie, Wasilkowie, Zabłudowie, Zambrowie, Zawadach oraz na terenie miasta Białegostoku w filiach bibliotecznych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – FB nr 3, FB nr 9, FB nr 12, FB nr 13, FB nr 15.

Ciekawe linki:

Program Dyskusyjnych Klubów Książki dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

DKK Instytut Książki
MKiDN Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa