Galeria Na Piętrze


Wystawa prac i książek Juozasa Šikšnelisa

Juozas Šikšnelis – ur. 1950, prozaik, dramaturg, bibliotekarz-bibliograf, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Simonaityte w Kłajpedzie. Od 1994 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Litwy. Debiutował w roku 1986 opowiadaniem, a pierwszą książkę opublikował w 1991 r. („Martwa cisza”). Jest autorem powieści, utworów dramatycznych, nowel i opowiadań. Jego „Krzyż pański. Powieść z okruchów” uhonorowana została prestiżowymi nagrodami literackimi na Litwie im. I. Simonaityte i im. Zemaite (2001). Šikšnelis jest autorem dziewięciu powieści detektywistycznych, wydanych pod pseudonimem Raidas Dubre. Dwukrotnie, w roku 1992 i 1996, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy przyznało mu nagrody za najlepsze powieści detektywistyczne. Utwory Juozasa Šikšnelisa tłumaczone były na język angielski i rosyjski. Na język polski zostały przetłumaczone „Krzyżu z drzewa zielonego. Powieść w okruchach” (2011), tom opowiadań „Samotność”(2006) oraz opowiadanie „Rozstaje” [Epea, T. 12 (2013)]. Juozas Šikšnelis jest także rzeźbiarzem; rzeźbi w kamieniu i drewnie. Przygotował ponad 50 wystaw w kraju i za granicą.

Więcej...

Tam za dworem, za jeziorem

Wystawa ilustracji do pieśni i piosenek śpiewanych na wsi powstałych podczas warsztatów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury.

Więcej...

Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne

Wystawa ilustracji do polskich pieśni patriotycznych powstałych podczas warsztatów ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury.

Więcej...2012-2013 r.

2010-2011 r.