Galeria Parter
Jubileusz 45-lecia pracy twórczej Władysława Pietruka
Opublikowano: 19.10.2018

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 25 października 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 na jubileusz 45-lecia pracy twórczej Władysława Pietruka. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną grafiki, portrety, obrazy olejne, a także wydawnictwa, które Autor stworzył na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna. Artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kończąc je ze specjalnością tkactwo artystyczne. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w latach 1973-79 studiował w Wyższej Szkole Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku.
Po studiach powrócił w rodzinne strony – przez kolejnych 20 lat łączył obowiązki pracy zawodowej z pasją grafika. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”) i dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji i prozy, plakaty, rysunki satyryczne, ekslibrisy i logotypy. Obecnie prowadzi własne wydawnictwo, w którym publikuje teki tematyczne swoich prac.
Władysław Pietruk dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu oraz dwa albumy.
Wykonał też serię 250 grafik na zamówienie miasta Leimen koło Heidelbergu, portretował Rosbach (koło Frankfurtu nad Menem), stworzył cykle rysunków miasta Gdańsk i Wrocławia oraz serię dzieł przedstawiających nowoczesną, jak i XVIII- oraz XIX-wieczną architekturę Chicago podczas ponad rocznego pobytu w USA. Artysta mieszka i tworzy w Królowym Moście.
Jubileusz 45-lecia pracy twórczej Władysława Pietruka odbędzie się 25 października 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 14A.
WSTĘP WOLNY
„Widziadła” Krzysztofa Gregorkiewicza
Opublikowano: 21.09.2018

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż prac Krzysztofa Gregorkiewicza.

Krzysztof Gregorkiewicz (1982) - urodzony 6 listopada 1982 roku w Olsztynie. Wychowywał się i uczył w Suwałkach.
Od lat mieszka w Białymstoku, gdzie pracuje jako operator kamery w regionalnym ośrodku TVP. Samouk w każdej dziedzinie. Muzyk, przede wszystkim, wokalista w wielu projektach muzycznych. Wieloletni wokalista białostockiej grupy Bracia i Siostry. W wolnych chwilach tworzy grafiki i rysunki. Na przestrzeni lat jego prace wykorzystane były do ilustracji książek, okładek płyt, plakatów itp. W 2012 roku miała miejsce wystawa "Grafiki Krzysztofa Gregorkiewicza" w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku ("Spodki").
"WIDZIADŁA" to zbiór rysunków i grafik stworzonych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Prace powstały przy pomocy komputera, jak i tradycyjnie, przy użyciu zwykłych "przyborów szkolnych".
27 września 2018 r.
godz. 17:00
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
Galeria Parter
Prace można oglądać do 12 października.
WSTĘP WOLNY
Fot.Maciej Słupski
Grafika - materiały Krzysztofa Gregorkiewicza
Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej - wystawa
Opublikowano: 16.08.2018

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku zapraszają do obejrzenia wystawy pt.: „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".

Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami ukazują rodzaje i okoliczności udzielania przez Polaków pomocy ludności żydowskiej. Przedstawiono pomoc zorganizowaną (działalność „Żegoty") oraz indywidualną, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków. Wystawie towarzyszy prezentacja dokumentów archiwalnych, ukazująca terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.
Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Ekspozycję będzie można oglądać w dniach 16.08 - 3.09.2018 r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A), od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.
WSTĘP WOLNY
Otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”
Opublikowano: 18.04.2018

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku zapraszają na
„Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski"
26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 17.00
w Galerii Parter
Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A
W programie wykład dr Diany Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, pt. „Losy moje szły poprzez dzieje 'Nadberezyńców...'. O życiu i twórczości Floriana Czarnyszewicza".
Dr Diana Maksimiuk przedstawi postać urodzonego w 1900 r. pod Bobrujskiem Floriana Czarnyszewicza, opowie m.in. o jego fascynacji ziemiami utraconymi dawnej Rzeczypospolitej, udziale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., pobycie na Wileńszczyźnie, emigracji w 1924 r. do Argentyny i aktywności pisarskiej na obczyźnie, a także o braciach Autora „Nadberezyńców", z których jeden został zamordowany przez bolszewików w czasie operacji antypolskiej NKWD.
Wystawa powstała we współpracy Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska".
Wystawę można oglądać w Galerii Parter do końca maja, w godz. 9.00 – 18.00.
WSTĘP WOLNY
W jedności siła! Idee Sokolstwa na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - wernisaż wystawy
Opublikowano: 21.12.2017

Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy W jedności siła! Idee Sokolstwa na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, który odbędzie się 10 stycznia 2018 r. o godz. 11:30 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A.
Idea sokolstwa przeniknęła na historyczne ziemie polskie z Czech. Trafiła tu na podatny grunt, najpierw w zaborze austriackim, następnie w zaborach pruskim i rosyjskim, a także na obczyźnie – w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych Ameryki i innych krajach. Idea oparta m.in. na haśle:
„W jedności siła!” łączyła ludzi wokół wspólnego celu, którym było przede wszystkim podtrzymywanie w narodzie siły umysłu i ciała oraz bojowego ducha, by w stosownym momencie mógł on podjąć walkę o niepodległość Ojczyzny.
Wokół Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego działalność oparła się na tym przesłaniu, rozwinął się niezwykle szeroki ruch obywatelski o charakterze społecznym, sportowym, kulturalnym, wydawniczym, a z czasem także militarnym. Skupiał ludzi w różnym wieku, o zróżnicowanym statusie materialnym i społecznym.
Wspólnotę tę łączyły nie tylko najbardziej widowiskowe ćwiczenia i pokazy sportowe, ale przede wszystkim czytelne tylko dla Polaków patriotyczne symbole, związkowe barwy, ubiory, sztandary, pieśni. Kwintesencją tej wspólnoty były zloty sokole, organizowane w miastach nierzadko w rocznice wielkich wydarzeń narodowych, w których brały udział tysiące młodych ludzi, także z innych krajów.
Towarzystwo dbało o popularyzację swej działalności. Jedną z form było wydawanie okolicznościowych pocztówek związanych z pokazami sportowymi mężczyzn, a z czasem także kobiet, wydarzeniami upamiętniającymi znaczące daty w życiu narodu, symbolami, nutami pieśni i innymi aspektami działalności sokolej. Dzięki temu mamy dziś tak bogaty materiał ikonograficzny, dokumentacyjny, obyczajowy. Pocztówki te ewoluowały tak, jak inne karty pocztowe: zmieniały się ich układy graficzne, materiały, techniki druku, tematyka i style przedstawień.
Wystawa W jedności siła! zorganizowana została w 2016 roku z okazji 150. rocznicy powstania T.G. „Sokół” w Polsce, na bazie pocztówek sokolich gromadzonych od półwiecza przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Prezentuje ona powstanie T.G. „Sokół” na ziemiach polskich pod zaborami i na obczyźnie, rozwój tego ruchu i ludzi, którzy się do niego przyczynili, idee i symbole sokolstwa, zloty oraz szeroko zakrojoną działalność kulturalno-oświatową gniazd sokolich. Obejmuje dzieje sokolstwa polskiego od XIX do XXI wieku i wiele innych aspektów z tym związanych. Na wystawie przedstawionych zostanie kilkadziesiąt pocztówek w dużym formacie, które ukazują historię sokolstwa polskiego. Zdecydowana większość to pocztówki wydane do 1939 roku, pozostałe ukazują działalność „Sokoła” po wojnie i współcześnie.
Autorką wystawy jest Barbara Mikocka – kustosz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będą krótkie wykłady okolicznościowe:
Geneza polskiego „Sokoła” (dr hab. Jan Snopko, prof. UwB)
Likwidacja Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” po 1947 r. (dr hab. Artur Pasko, prof. UwB)
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
historia.uwb.edu.pl
www.muzeumsportu.waw.pl
"Notatki z nastroju" - wernisaż wystawy Krzysztofa Koniczka
Opublikowano: 13.10.2017

Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy Krzysztofa Koniczka "Notatki z nastroju".
Krzysztof Koniczek (1955) – urodzony w Olecku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, obecnie ASP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Prace w zbiorach Muzeum Okręgowego, Muzeum Wojska w Białymstoku, ASTWA, NOT. Kolekcje prywatne: USA, Kanada, Niemcy, Szwecja, Włochy, Australia, Szwajcaria, Anglia, Francja, Polska, Hong-Kong. Malarstwo sztalugowe, ścienne, aranżacja wnętrz, plakat. Współpraca scenograficzna z Operą i Filharmonią Podlaską. 60 wystaw indywidualnych, ok. 70 wystaw zbiorowych, udział w Warszawskich Targach Sztuki oraz wielu aukcjach charytatywnych. Publikacje m.in. „Kto jest kim na Białostocczyźnie", „MalarzePodlasia", „Artyści Białegostoku XVIII– XXwiek", „Who is Who w Polsce" wyd. IV, Album „Koniczek – obrazy – pictures", album „Nowe Otwarcie" na 100-lecie ZPAP, album „Magia Obrazu I", album „Magia Obrazu II" programy TV i radiowe. 2012 – odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Dla Kultury Polskiej.
19 października 2017
godz. 18:00
GALERIA PARTER
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
Wstęp wolny.
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
www.koniczek.com.pl
Fot. Mat. K. Koniczka

„Horyzonty” - wystawa Barbary Bańki
Opublikowano: 25.08.2017
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy Barbary Bańki "Horyzonty", który odbędzie się 7 września 2017 (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii Parter.
Na wystawie „Horyzonty” zaprezentowane zostaną prace malarskie Barbary Bańki powstałe w 2016 i 2017 roku a ich tematem jest Puszcza Białowieska – jej ulubiony obiekt artystycznych rozważań. Tym razem wspólnym mianownikiem obrazów prezentowanych na wystawie stał się horyzont.
„Horyzont kojarzy się nam z wyraźnie zarysowaną linią dzielącą ziemię i niebo. Tymczasem w Puszczy Białowieskiej – w jej wnętrzu - pojęcie horyzontu przestaje być tak oczywiste. Horyzont staje się niedefiniowalny. Staje się niedoprecyzowanym podziałem między tym co TU, a tym co TAM. Wymyka się ogólnie przyjętej definicji. Również światło, pogoda, nastrój dnia zmieniają jego wygląd. Istnieje więc wiele horyzontów. Tych mniej i bardziej oczywistych oraz mniej i bardziej rzeczywistych.” – mówi autorka.
Prace artystki to obrazy akrylowe. Malowane z dynamiką pejzaże pozbawione są szczegółów, za to prezentują wrażenie wywierane przez krajobraz. „Są moją impresjonistyczną wizją Puszczy Białowieskiej z jej nieskończoną ilością twarzy.” - dodaje autorka.
Barbara Bańka

Urodziła się w 1982 roku. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Z wykształcenia także leśnik, miłośniczka przyrody. Malarka, ilustratorka i autorka tekstów, fotografka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa.
Mieszka i tworzy w Puszczy Białowieskiej, którą uważa za niewyczerpane źródło artystycznych inspiracji. W jej obrazach dominuje temat przyrody nietkniętej przez człowieka, w której życie i umieranie dzieją się jednocześnie i nieustannie.
Artystka posługuje się głównie techniką akrylową, rzadziej akwarelową.
Jej prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz we Francji. Znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Wystawę będzie można oglądać do 30 września b.r.
7 września 2017
godz. 17:00
Galeria Parter
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
15-097 Białystok
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Fot. Mat. B.Bańki

470 lat Parafii Świętej Trójcy w Juchnowcu Kościelnym i Ziemi Juchnowieckiej - wystawa w Książnicy Podlaskiej
Opublikowano: 31.07.2017
Szanowni Państwo, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny zapraszają na wystawę 470 lat Parafii Świętej Trójcy w Juchnowcu Kościelnym i Ziemi Juchnowieckiej.
W 1547 roku Stanisław Zachariaszewicz Włoszek - podskarbi wielki litewski - uzyskał pozwolenie na założenie parafii oraz ustanowienie proboszcza w Juchnowcu. Był również fundatorem pierwszej drewnianej świątyni pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych.
Materiały do wystawy, która opowiada dzieje Ziemi Juchnowieckiej od ok. III w n.e. po czasy współczesne zaczerpnięte są w dużej mierze z monografii ks. Stanisława Niewińskiego Juchnowiec. Dzieje parafii. Ogromną rolę w rozwoju tych ziem odegrało utworzenie wspomnianej wyżej parafii a także osiadłe tu rody, m.in. Włoszków, Orsettich, Kurzenieckich, Moniwidów, Jundziłłowiczów, Rukiewiczów, Nowickich i wiele innych. Nie bez znaczenia dla rozwoju,tradycji i kultury Ziemi Juchnowieckiej był kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej, który w kościele pozostaje do dziś.
Prace będzie można oglądać od 3 (czwartek) do 28 sierpnia 2017 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Fot. Materiały ks. Stanisława Niewińskiego.
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
www.okjuchnowiec.pl
archibial.pl/parafie/info/50-swietej-trojcy-juchnowiec/

Sylwetka Felicji Raszkin-Nowak - wernisaż wystawy
Opublikowano: 07.06.2017
Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy poświęconej Felicji Raszkin-Nowak - dziennikarki, reżyserki, pisarki.

FELICJA RASZKIN - NOWAK (1924-2015) – dziennikarka, reżyserka, pisarka.
Urodziła się w Warszawie, ale rodzinnie związana była z Białymstokiem, z którego pochodzili jej rodzice i w którym mieszkali jej dziadkowie, bliżsi i dalsi kuzyni. Jej wujem był Jakub Szapiro – dziennikarz, sławny białostocki esperantysta. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami znalazła się w Białymstoku. W 1941 r. Niemcy rozstrzelali jej ojca w lesie na Pietraszach razem z wujem Jakubem Szapiro i 5000 innych Żydów. Z mamą i babcią przez 2 lata żyła w białostockim getcie. Udało się jej uciec z niego tuż przed jego likwidacją. Ukrywała się w jednej z podbiałostockich wsi w rodzinie zaprzyjaźnionego gospodarza. Z całej – licznej – rodziny oprócz niej przeżyła wojnę jeszcze tylko jedna osoba.Po wydarzeniach marcowych (na początku lat 70.) wyjechała do Kopenhagi. Współpracowała z Radiem Wolna Europa, propagowała w Danii polską literaturę. Swoje przeżycia spisała w książce Moja gwiazda (1991). Wspomnienia opatrzyła dedykacją: „Pamięci Tych – którzy dali mi życie i Tych – którzy je ocalili”.
Wystawa realizowana jest w ramach X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” (9-13.06.17 Białystok), organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Polska-Izrael” oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie również VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi Wschodniej Polski: Edycja szósta: Żydzi Białostoccy: od początków do 1939 roku. Kontekst środkowoeuropejski” (12-13.06.17). Fotografie będzie można oglądać do 26 czerwca b.r.
12 czerwca 2017 (poniedziałek)
godz. 9:00
Galeria Parter Książnicy Podlaskiej
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
WSTĘP WOLNY
Serdecznie zapraszamy!
Fot. Archiwum rodzinne F. Raszkin-Nowak
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
bialystok.jewish.org.pl
warszawa.jewish.org.pl
wschodzachod.uwb.edu.pl
„Polska tradycja w mojej Rodzinie” - wernisaż wystawy
Opublikowano: 09.05.2017
Szanowni Państwo,
„... Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom...” (s. Magdalena)
13 maja 2017 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zostanie otwarta II wystawa prac plastycznych „Polska tradycja w mojej Rodzinie” autorstwa Polaków z parafii pod wezwaniem Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Białorusi.
Ekspozycja obejmuje ponad 25 prac plastycznych oraz około 20 artystycznych prac rękodzielniczych. Autorami są Polacy z parafii pod wezwaniem Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Białorusi w wieku od 5 do ponad 55 lat, którzy będą też uczestniczyć w otwarciu wystawy w Białymstoku. Są to dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na co dzień uczące się języka polskiego, historii Polski oraz tradycji i kultury polskiej w Szkółce Parafialnej u mgr Wioletty Kowalczuk.
W wernisażu udział wezmą również artystki – Anna Jadeszko oraz Julia Kricka – śpiew, Grażyna Kowalczuk – flet, Małgorzata Marczyk – fortepian, Weronika Popławska – sand animation (pokaz rysowania piaskiem).
Podczas spotkania pojawi się możliwość rozmów, refleksji, wspomnień, wzruszeń. To będzie kolejna lekcja Patriotyzmu, dostarczona nam przez Rodaków z Kresów.
Pomysłodawczynią organizowania imprez artystycznych w Białymstoku jest kulturolog parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, nauczycielka języka polskiego oraz historii Polski w tejże parafii - mgr Wioletta Kowalczuk.
Współorganizatorami wystawy są: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Parafia pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, Konsulat RP w Grodnie, Fundacja Art.HANZA w Białymstoku, Fundacja „Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom” z Warszawy.
13 maja 2017 (sobota)
godz. 16:00
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
VI piętro, aula
WSTĘP WOLNY
Prace będzie można podziwiać od 15 do 26 maja b.r. w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej.
Serdecznie zapraszamy!
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
facebook.com/art.HANZA
www.redemptor.by
www.grodno.msz.gov.pl
www.kresywpotrzebie.pl
Wystawa "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku"

Opublikowano: 13.04.2017
Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie zapraszają na wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku".
Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz i rotmistrz Witold Pilecki to słynne osobowości dwudziestowiecznej historii Polski i Europy. Co łączy tak różne postaci? Pochodziły one z rodzin ziemiańskich, których styl życia oparty był na określonych tradycyjnych wartościach. „Wyższe urodzenie pociąga za sobą przede wszystkim większe obowiązki, a nie tylko przywileje", pisał w 1939 r. Wincenty Lutosławski. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.
Projekt wystawienniczy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku" opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Autorzy chcą pokazać zbiorowy portret ziemian, przybliżyć historie konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.
Wystawa jest dwujęzyczna, angielsko-polska i będzie można ją oglądać do 28 kwietnia 2017.
13-28 kwietnia 2017
Galeria Parter
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!
Fot. Mat. IPN
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska
ipn.gov.pl
www.ziemianie.org.pl

Hołd Naturze - wystawa Stanisława Sierko
Opublikowano: 03.03.2017
Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Autor serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Stanisława Sierko pt.: Hołd Naturze.
Stanisław Sierko, ur. w 1932 w Ogrodniczkach. W 1957 r. ukończył Akademię Medyczną w Białymstoku. W okresie pracy w Wojewódzkim Szpitalu w Oddziale Chirurgii uzyskał II stopień specjalizacji i doktorat. Odbył staż w Anglii oraz przez 5 lat pracował w Libii na stanowisku dyrektora Polskiego Zespołu Medycznego i ordynatora Oddziału Chirurgicznego w Zliten. Poza pracą chirurga wiele czasu poświęca drugiej pasji – malarstwu. Uczestniczy w plenerach malarskich w Białymstoku, Warszawie, Zliten, Trypolisie i Budapeszcie. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa.
Samo hasło, w którym słowo Natura napisane jest z wielkiej litery, wyjaśnia sens zaprezentowania moich prac. Obrazy, w większości wykonane suchymi pastelami, nie budzą wątpliwości kto jest ich twórcą. One są wyrazem tego hołdu. Oprócz obrazów pokazane będą rzeźby, które zostały stworzone przez Naturę. Są na tyle piękne, że bez wątpliwości mogą być uznane za dzieła sztuki. Dlaczego więc człowiek zawłaszcza prawo do ich współautorstwa? Ponieważ jego twórczy wkład polega przede wszystkim na zauważaniu ich w otaczającym nas świecie. Do tego potrzebna jest spostrzegawczość i wrażliwość na piękno. Kolejny czynnik uzasadniający autorstwo człowieka, to mozolna praca włożona w oczyszczanie "surowca" i niewielkie "retusze" niektórych eksponatów. Wkład wyobraźni i pracy pozwolił wydobyć na światło dzienne piękno tworów natury. Po co? By cieszyć estetów.
Stanisław Sierko
9 marca 2017 (czwartek)
godz. 17:00
GALERIA PARTER
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 a
WSTĘP WOLNY
Wystawę będzie można oglądać do 31 marca 2017.
„Epoka Mistrzów - czas wskaże mistrza” Igora Drozda-Duszyńskiego - wernisaż wystawy

Opublikowano: 11.01.2017
Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Fundacja "Art. Hanza" oraz ZPAP Okręg Warszawski mają zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy "Epoka Mistrzów - czas wskaże mistrza" Igora Drozda-Duszyńskiego.
"Epoka Mistrzów - czas wskaże mistrza" - taki tytuł nosi międzynarodowa wystawa 26 reprezentantów malarstwa nowoczesnego, która odwiedzi różne miasta na terenie Polski, Ukrainy i innych krajów. Trasa wystawowa zostanie zainaugurowana w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Igor Drozd-Duszyński - ur. w 1960 r. w Zalesiu na Ukrainie. Absolwent Ukraińskiego Uniwersytetu Poligraficznego im. Iwana Fiodorowa we Lwowie. Pracował we Lwowskim Kombinacie Artystyczno-Produkcyjnym, a następnie rozpoczął samodzielną pracę jako artysta-malarz. Maluje farbami olejnymi, pastelowymi, akwarelami, tworzy także grafiki. Kreuje obrazy inspirowane poezją w których przedstawia zarówno obiekty architektoniczne, przyrodę, jak i bajecznie kolorowy świat fantazji. Pracuje w rodzinnym mieście Luboml na Ukrainie oraz w Warszawie. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w takich państwach jak: USA, Australia, Kanada, Włochy, Niemcy, Czechy, Ukraina oraz Polska. Działa jako koordynator międzynarodowych wystaw malarskich w imieniu Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Za swoją działalność otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członek ZPAP Okręgu Warszawskiego.
Wystawę będzie można podziwiać do 23.01.2017.
12 stycznia 2017
godz. 17:00
GALERIA PARTER
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A
WSTĘP WOLNY
www.ksiaznicapodlaska.pl
http://facebook.com/ksiaznicapodlaska
www.artigor.pl
www.iduszart.pl
www.owzpap.org
www.malarze-podlasia.pl
JERZY LENGIEWICZ. IN MEMORIAM - wernisaż wystawy

Opublikowano: 31.10.2016
Szanowni Państwo,
03.11.2016, o godz. 17:30 w galerii „Parter" Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „...KOMPONUJESZ, DAJESZ BARWĘ i MASZ BRACIE OBRAZ". JERZY LENGIEWICZ. IN MEMORIAM.
Wydaje się, że tym, co charakteryzuje wybitnych artystów jest fascynacja, urzeczenie, które da się zauważyć w stosunku artysty do otaczającej go rzeczywistości, jak i podziwie wobec niego samego. Fascynacja charakteryzuje wielkich mistrzów. Weźmy chociażby Picassa, który w swoich wypowiedziach wielokrotnie powtarzał – „maluję to, co widzę". Pytany o inspiracje, odpowiadał wprost – „ja nie szukam, ja znajduję".
Podobnie było w przypadku Jerzego Lengiewicza, który malował to, co widział, a wzrok jego był niezwykle wyczulony na sensualne aspekty otaczającej człowieka natury. Droga do sztuki, a więc pewnego rodzaju przyjętej przez artystę konwencji, wiodła tym samym przez oko, sposób widzenia, co przekładało się na niezwykle sensualne pojęcie sztuki, jako artystycznej formy widzialności. Podobnie, jak współtwórca Kubizmu, Lengiewicz również wydawał się nie szukać, a znajdować zjawiska, które stanowiły fundament jego malarstwa, a była nim – co podkreślał artysta – natura: „Obraz w takiej, czy innej formie zawsze przechodzi do natury".
Wystawa potrwa do 21.11.2016.
03.11.2016
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
Galeria "Parter"
godz. 17:30
WSTĘP WOLNY
www.ksiaznicapodlaska.plFacebook Książnicy Podlaskiej

"Sklep z cytatami" w Książnicy Podlaskiej
Opublikowano: 10.10.2016
Najnowsza wystawa mieszczącej się w gmachu Książnicy Podlaskiej w Białymstoku „Galerii Parter" prezentuje cykl prac Darii Mielcarzewicz pt. „Oni mówią, Daria rysuje".
Artystka, portretując osobistości świata kultury i sztuki, wzbogaca swe dzieła znanymi wypowiedziami portretowanych osób. W ten sposób dzieła autorki zaczynają funkcjonować jako swoiste „logotypy" zachęcające widza do głębszego zapoznania się z twórczością danej osoby, a tym samym promują czytelnictwo. Seria „Oni mówią, Daria rysuje" to nieodłączna część Sklepu z cytatami, który artystka założyła z przyjaciółmi prawie 4 lata temu. Sklep natomiast jest częścią agencji reklamowej Rekord. Prace z cyklu „Oni mówią, Daria rysuje" funkcjonują przede wszystkim na przedmiotach codziennego użytku, m.in. torbach, kubkach itp. Przenosząc prace do przestrzeni czysto wystawienniczej, kuratorzy wystawy pragną więc także postawić pytanie o istotę poszczególnych grafik, które utrzymane w estetyce spopularyzowanych internetowych „memów", pretendują do miana autonomicznych dzieł sztuki.
Wernisaż wystawy odbędzie się w ramach cyklu „artystyczne czwartki" 13.10.2016 roku, o godz. 17:00 na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A.
Wstęp wolny.
Daria Mielcarzewicz – graficzka, fotografka i absolwentka teatrologii. Uwielbia literaturę i ma ucho do cytatów. Realizowała projekty graficzno-fotograficzne m.in. dla: Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (identyfikacja; seria autorskich gadżetów promocyjnych), Ośrodka Edukacji Muzealnej – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (identyfikacja, projekty pocztówek), Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. J. Conrada – Kraków City od Literature (identyfikacja – projekty toreb), Teatru Polskiego w Warszawie i Poznaniu (identyfikacja – projekty toreb & programu teatralnego), festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne (scenografia i fotografie), organizacji TEDx Poznań (fotografie), Art Stations Fundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu (fotografie). Przygotowała też projekty okładek książek dla wydawnictw: „Świat Książki", „Znak", czy wydawnictwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
"Od formy przedstawiającej do radykalnej stylizacji - obrazy natury w Plenerach Białowieskich artystów".
Opublikowano: 15.07.2016
Szanowni Państwo,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego serdecznie zaprasza na wystawę "Od formy przedstawiającej do radykalnej stylizacji - obrazy natury w plenerach białowieskich".
Prezentowane będą prace artystów z "kolekcji I" białostockiej Galerii Arsenał: A. Korzuna, J. Eysmonda, Z. Bumanea, R. Mijakoskiego, D. Łabanowskiej, Hausmana, R. Karata, Z. Kurkowskiego, R. Lecha, A. Welsa, A. Brunsza, J. Trojana, S. Mazusia, R. Artymowskiego, R. Hungera.
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na artystyczne aspekty dzieła sztuki malarskiej, tj. na jego formę – element struktury, który – paradoksalnie – najczęściej uchodzi uwadze odbiorcy; przeciętny widz skupia się przede wszystkim na treści. Na niej zaczyna się i kończy jego przeżycie estetyczne. Paradoks ów polega zaś na tym, że treść dzieła sztuki, a w szczególności malarstwa, objawić się może jedynie dzięki dobrze zakomponowanym pierwiastkom formalnym.
W celu ukazania zmienności malarskiej kompozycji, ale także samego myślenia o obrazie jako medium wyrazu artystycznego, wystawa porusza problematykę sposobów obrazowania natury przez lokalnych artystów. Zaprezentowane prace zostały wyeksponowane w taki sposób, aby oddawać historyczną zmienność percypowania natury jako autonomicznego motywu w malarstwie. Od realistycznych przedstawień figuratywnych, których metaforę stanowić mogłaby kategoria mimesis do postępującej formalnej radykalizacji struktury malarskiej powierzchni – minimalizmu i abstrakcji.
Sposób obrazowania przyrody, to także opis relacji, jaka zachodzi pomiędzy nią, a artystą lub – mówiąc ogólniej – człowiekiem. Nasz stosunek do natury ulega zmianie. Obecnie naturę postrzegamy, interpretujemy z punktu widzenia kultury. Pragniemy ją definiować, policzyć, ująć w statystykę. Słowem, wyabstrahować, zdemitologizować – doprowadzić do układu różnych struktur, form, liczb. Wystawa „Od formy przedstawiające do radykalnej stylizacji – obrazy natury w plenerach białowieskich” jest więc w ostateczności ekspozycją ukazującą zmienność natury sztuki i tworzącego ją człowieka do niezmiennej w swej istocie przyrody.
Szerzej o wystawie na antenie #radiobialystok o godz. 10:20 opowie jej kurator - Sebastian Kochaniec.
"Od formy przedstawiającej do radykalnej stylizacji - obrazy natury w plenerach białowieskich"
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 a
Galeria Parter
Termin: 18.07-22.08.2016
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!
3x „Reaktywacja" w Książnicy Podlaskiej !
Opublikowano: 24.05.2016
Od 13 maja 2016 roku na parterze w Książnicy Podlaskiej trwa potrójna reaktywacja!!! W jej ramach działalność wznowił podlaski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, których wystawa zbiorowa zainaugurowała jednocześnie działalność „Galerii Parter", a także serię cyklicznych spotkań pod hasłem „Artystyczne Czwartki". Do końca maja, przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 A, można będzie oglądać korowód indywidualności malarskich. Od fantazyjnych dzieł Stefana Rybiego, przez znakomite grafiki Grzegorza Radziewicza, do dekoracyjnego malarstwa Krzysztofa Koniczka i minimalizmu Janusza Debisa.
Dalsze informacje na temat wydarzeń odbywających się w ramach wznowienia działalności „Galerii Parter" oraz cyklu „Artystyczne Czwartki" już wkrótce !
Wystawę prac ZPAP „Reaktywacja" będzie można oglądać do końca maja bieżącego roku w nowej siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-20:00 oraz w sobotę od 09:00 do 15:00.
Wernisaż Katarzyny Wołkowyckiej
Opublikowano: 01.07.2015
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białystoku, ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy Katarzyny Wołkowyckiej "Czło-wiek XXI", która odbędzie się 2 lipca 2015 o godz. 17 w Galerii Parter przy ul. Kilińskiego 16.
Katarzyna Wołkowycka - (wykształcenie wyższe - pedagogika Kulturalno-oświatowa i studia podyplomowe w zakresie Sztuki) - malarka, plastyk, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, współpracowała z Fundacją Edukacji i Twórczości (prowadziła warsztaty plastyczne z wielokulturowości), współpracowała z WSAP (Antropologia obrazu - Kulturoznawstwo).Obecnie zajmuje sie warsztatami plastycznymi z wielokulturowości oraz warsztatami plastycznymi prowadzonymi w Operze Podlaskiej z dziećmi i młodzieża o charakterze edukacyjnym nawiazujacym do repertuaru opery. Autorka wielu kompozycji plastycznych, rysunków i grafik publikowanych w "Kartkach",ilustratorka książek Kubajki, Od cudu,Dziewczynka z chmurką ,ilustratorka programu edukacyjnego do musicalu Korczak Opera i Filharmonia Podlaska( dla ucz. kl.podstawowych)
Wernisaże
- "Drobnomieszczanka w Czerwonej Sukience", Białystok - Izba Lekarska (2009), Łomża "Anna Jakubowska" Salon Literacki (2009), oraz Supraśl - Bohema (2009)
- "Koty i Kobiety" Zabłudów Domu Kultury oraz Białystok WOAK "Spodki" - 2009;
- "Kobiety Sztandary 2009" - "Dom Żaka" UMCS Lublin
- "Anioły z autobusu" - Urząd Marszałkowski w Białymstoku - Galeria Samorządowa (2009) oraz w Galerii Hall (Dom Kultury w Drohiczynie (2010))
- "Ilusracje" WOAK 2014

Tam za dworem, za jeziorem
Wystawa ilustracji do pieśni i piosenek śpiewanych na wsi powstałych podczas warsztatów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Pieśń towarzyszyła ludziom od dawna, podczas pracy i wypoczynku, w chwilach radosnych i smutnych, pozwalała zapomnieć o biedzie i niesprawiedliwości społecznej, budziła nadzieję na lepsze jutro.
Książka „Tam za dworem, za jeziorem” jest zbiorem pieśni i piosenek śpiewanych na wsi podczas darcia piór, wicia wianków, wesel, a także bez specjalnej okazji, z potrzeby serca, podczas pracy w domu, obrządku gospodarskiego, pasienia krów itp. Są wśród nich pieśni i piosenki sieroce, miłosne, rekruckie, przygodne przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rodzimych mieszkańców wsi, a także przyniesione tu przez ludzi wędrujących w poszukiwaniu pracy, czy dzieci oddawane na służbę do bogatych gospodarzy.
Tekstom pieśni zamieszczonych w książce towarzyszą ilustracje wykonane przez współczesnych artystów, laureatów wielu nagród, twórców i kontynuatorów znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, którzy od 1984 roku przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze. Jest to dla nich miejsce inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, gdzie pod kierunkiem wybitnego profesora Janusza Stannego pracują nad wspólnym tematem.
Przez ostatnie dwa lata inspiracją do pracy twórczej były pieśni i piosenki ludowe. Ilustracje powstałe w efekcie krasnobrodzkich spotkań złożyły się na wystawę, dla której książka „Tam za dworem, za jeziorem” jest swoistym katalogiem. Do projektu dołączyli inni artyści, co zwiększyło możliwości interpretacji i poszerzyło paletę dokonań formalnych.
Teksty i melodie pieśni śpiewanych przez matkę, siostry i sąsiadów zachowała w swojej pamięci 93-letnia dziś Marianna Szpyra, która dzieciństwo i młodość spędziła we wsi Kaczórki koło Krasnobrodu.
Pieśni śpiewane przez nasze babcie i prababcie powoli odchodzą w zapomnienie razem z nimi i mogą być utracone na zawsze. Zebranie ich w jednej książce pomoże zachować dla kolejnych pokoleń tę część dziedzictwa kulturowego, jakim są pieśni ludowe.
MARIA GRAŻYNA SZPYRA
AUTOR PROJEKTU, KURATOR WYSTAWY

Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne
Wystawa ilustracji do polskich pieśni patriotycznych powstałych podczas warsztatów ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Warsztaty, zorganizowane w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, odbywały się pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego.

Źrenice okien
Wystawa akwareli Justyny Wysockiej.
Justyna Wysocka
Mgr sztuki, artysta plastyk. Urodzona w 1972 roku w Białymstoku, tu mieszka i pracuje. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Dyplom 1992 r.: Rysunek i malarstwo, specjalizacja: formy użytkowe, temat pracy - „Biżuteria na motywach prasłowiańskich”.
Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek – malarstwo). Studiowała w pracowni prof. M. Ziomka. Dyplom z malarstwa („Struktury organiczne”)uzyskała w 1998 roku.
Tworzy w różnych technikach malarskich – akwarela, olej, pastel i gouache - do ulubionej należy akwarela. Autorka licznych prac zarówno o tematyce świeckiej jak i sakralnej.
Tematem jej prac są kwiaty, martwe natury, akty i abstrakcje. Inspiracje czerpie głównie z przyrody. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych, w kraju i za granicą (Japonia, Niemcy, USA, Francja).
Wystawy:
- „Malarstwo i rysunek” – Polskie Radio i Telewizja, Białystok 1992;
- „Pejzaż” - Nieszawa 1995;
- „Rysunek-karykatury”, „Malarstwo - ikony” - Galeria „S”, Toruń 1996;
- „Pejzaż”- Galeria „Centrum”, Chełmno 1996;
- „Pejzaż” - Izbica Kujawska 1997;
- „Akt”- Galeria klubu „Tango” Pani M. Potockiej, Warszawa 1998;
- „Pejzaż” - Toruń 1998;
- „Struktury organiczne”- Apator MBA System, Toruń 1999;
- „Malarstwo” – Galeria Pałac Młodzieży, Bydgoszcz, 2001;
- „Akty i abstrakcje” – Biały Salon Sztuk Pięknych, Białystok 2001;
- „Akwarele i gouache” - Opera i Filharmonia w Białymstoku, 2010;
- pokonkursowa wystawa Akwareli im. Mariana Strońskiego ph. „ŚCIANA WSCHODNIA”, Rzeszów 2010.
Konkursy:
- Laureatka ogólnopolskiego konkursu akwareli imienia Mariana Strońskiego pt. „ŚCIANA WSCHODNIA” - I miejsce.