Promocja książki ks. dr. Tadeusza Krahela
Opublikowano: 04.12.2015

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku serdecznie zapraszają na promocję książki ks. dr. Tadeusza Krahela "Przez więzienia i obozy do kapłaństwa. Wojenne losy alumnów Seminarium Duchownego w Wilnie" wydanej z okazji 70. rocznicy likwidacji przez władze sowieckie Seminarium Duchownego w Wilnie i przeniesienie uczelni do Białegostoku.
Prowadznie spotkania- dr. Waldemar Wilczewski (IPN O.Białystok)
Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2015 o godz. 17:00 w Czytelni Głównej KP przy ul. Kilińskiego 16
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki
Serdecznie zapraszamy
Ks. dr Tadeusz Krahel- urodził się w Zwierzyńcu Wielkim 24.09.1937. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w roku 1964, przez 4 lata pracował jako wikariusz w parafiach diecezji białostockiej, po czym rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Teologicznym, w Instytucie Historii Kościoła. Studia doktoranckie kontynuuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora w zakresie historii Kościoła. Życie księdza prof. Tadeusza Krahela było wpełnione pracą naukowo-dydaktyczną, pracował jako wykładowca w seminarium białostockim, pełnił tam funckję prefekta alumnów, wykładał na Akademii Teologicznej w Warszawie. Efekt jego pracy dydaktycznej- to ponad 50 wypromowanych prac magisterskich i liczne prace dyplomowe. Szczególne miejsce w pracy naukowej ks. profesora zajmuje historia Kościoła Diecezji Wileńskiej, czemu poświęcił wiele badań i publikacji. Przygotowywał proces beatyfikacyjny Sług Bożych trzech kapłanów męczenników, zamordowanych przez hitlerowców w Berezweczu w 1942 roku. Zgromadzony na przestrzeni lat materiał, wypisy ze źródeł archiwalnych, bogata literatura, wywiady ze świadkami przyczyniły się, do tego, że ksiądz prof. opracował dzieje Archidiecezji Wileńskiej w czasie II wojny światowej oraz martyrologii jej kapłanów. Dorobek pisarski ks. profesora obejmuje około 500 lat publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zainteresowanie dziejami kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej dało efekt w postaci czterech edycji Antologii Poezji Ostrobramskiej; przy jej wydaniu współpracował z wileńskimi poetami
ORGANIZATORZY
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Białymstoku
Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego
Opublikowano: 27.11.2015
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zapraszają na uroczyste wręczenie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.
Tegorocznym Laureatem Nagrody jest prof. Wojciech Ligęza- historyk literatury, krytyk, eseista, felietonista, profesor na Wydziale Polonistyki UJ; zajmuje się głównie poezją polską XX wieku oraz literaturą emigracyjną.
Uroczystość odbędzie się 1 grudnia 2015 roku o godz. 17:00 w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej przy ul. Kilińskiego 16.
Poniżej szczegółowy program:
- Werdykt Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego
- Słowo J.E. ks. bp. Henryka Ciereszki- Przewodniczącego Kapituły
- Laudacja dr hab. Dariusz Kulesza
- Wystąpienie Laureata
- "Z ducha Franciszka Karpińskiego. Studia i rozmowy"- prezentacja jubileuszowej książki o Nagrodzie- prof. dr hab. Jarosław Ławski
- Recital wokalny Aleksandra Teligi- światowej sławy śpiewaka, koncertującego m.in. w La Scali. Akompaniament- Halina Teliga
Kapituła nagrody
J.E. Ksiądz Biskup dr hab. Henryk Ciereszko- Przewodniczący Kapituły
Dorota Sokołowska
Bogusława Wencław
prof. dr hab. Jarosław Ławski
dr hab. Dariusz Kulesza, prof. UwB
ks. dr Dariusz Wojtecki
Jan Leończuk
Romuald Gumienniak
Panelu dyskusyjny pt.: "Topofobia, czyli o tym, jak migracja kształtowała bohaterów książek Edwarda Redlińskiego"
Opublikowano: 20.11.2015
Koło naukowe "Regionalni" Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zaprasza na udział w panelu dyskusyjnym pt.: "Topofobia, czyli o tym, jak migracja kształtowała bohaterów książek Edwarda Redlińskiego", który odbędzie się 26 listopada 2015 o godz. 15:00 w Czytelni Prasy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Serdecznie zapraszamy
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA KOMPARATYSTYCZNA "WSCHÓD MUZUŁMAŃSKI W LITERATURZE POLSKIEJ. IDEE I OBRAZY"
Opublikowano: 19.11.2015

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA KOMPARATYSTYCZNA "WSCHÓD MUZUŁMAŃSKI W LITERATURZE POLSKIEJ. IDEE I OBRAZY"
Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Komparatystyczną "WSCHÓD MUZUŁMAŃSKI W LITERATURZE POLSKIEJ. IDEE I OBRAZY", która odbędzie się 20 listopada 2015 w godz. 9:00-17:45 w Książnicy Podlaskiej przy ul. Kilińskiego 16 oraz 21 listopada w godz. 9:00-12:00 w Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej 37.
Wstęp na wydarzenia jest wolny
ORGANIZATORZY:
- Katedra Badań Filologicznych "Wschód-Zachód"
- Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
- Oddział Podlaski Związku Tatarów RP
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
- Muzeum Historyczne w Białymstoku
VI Konferencja Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego „Jan Długosz i prawda minionych wieków”
Opublikowano: 06.11.2015
Konferencja Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego „Jan Długosz i prawda minionych wieków”
Serdecznie zapraszamy na VI Konferencję Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego „Jan Długosz i prawda minionych wieków”.
Konferencja odbędzie się w dniu 18 listopada 2015 r. w siedzibie Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 16 (Czytelnia Książek I p.).
Rozpoczęcie konferencji o godz. 10.00. W programie m.in. ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, a także prezentacje nagrodzonych bibliotek.
Poniżej szczegółowy program.
Koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy Podlaskim Centrum Sztuki w Białymstoku
Opublikowano: 05.11.2015
Koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy Podlaskim Centrum Sztuki w Białymstoku
12.11.2015 o godz. 17:00 w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy Podlaskim Centrum Sztuki w Białymstoku.
Zaprezentują oni utwory kompozytorów klasycznych oraz romantycznych na fortepian, gitarę, skrzypce, flet oraz wokalne z repertuaru rozrywkowego.
Serdecznie zapraszamy
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zygmunt Gloger 1845 – 1910. Pisarz, myśliciel, uczony. Rewizje"
Opublikowano: 19.10.2015
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zygmunt Gloger 1845 – 1910. Pisarz, myśliciel, uczony. Rewizje"
Dyrekcja Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego oraz Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku jako organizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zygmunt Gloger 1845 – 1910. Pisarz, myśliciel, uczony. Rewizje", która odbędzie się 23 października 2015 roku (od godziny 9:00), zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Konferencja rozpocznie się w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej (I piętro) od Uroczystej Inauguracji. Po przywitaniu gości nastąpią obrady plenarne, oraz podział Konferencji na trzy sekcje.
Serdecznie zapraszamy
Regulamin losowania nagród rzeczowych wśród uczestników Narodowego Czytania „Lalki" Bolesława Prusa.
Opublikowano: 03.09.2015

W ramach Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa w dniu 05.09.2015 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się losowanie 50 czytników książek elektronicznych Prestigio MultiReader PER3664BC. Szczegóły losowania nagród rzeczowych w regulaminie.

Czytelnia Książek,
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
ul. Kilińskiego 16, Ip.
Wstęp wolny
Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.
Honorowy patronat nad regionalną edycją akcji „Narodowe Czytanie 2015" objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.
Patronatem medialnym - TVP Białystok oraz Polskie Radio Białystok "portal bialystok.pl"
Opublikowano: 31.07.2015

W 125 rocznicę wydania „Lalki” Bolesława Prusa Książnica Podlaska włącza się w ogłoszone przez Prezydenta RP Narodowe Czytanie tej klasycznej powieści, uznawanej przez niektórych za największe osiągnięcie naszej rodzimej prozy.
Pragniemy przenieść się wraz z naszymi słuchaczami, widzami, gośćmi do świata dorożek, surdutów, szeleszczących sukien, wielkich marzeń i niespełnionych nadziei Warszawy schyłku dziewiętnastego wieku.
Wybierając fragmenty, które chcielibyśmy zaprezentować słuchaczom, skupiliśmy się na trojgu bohaterach, na trzech filarach tej fascynującej powieści autora Faraona: Stanisławie Wokulskim, Ignacym Rzeckim i Izabeli Łęckiej.
Warto zaznaczyć, że imionami tej wspaniałej, nieszczęsnej poniekąd trójki nazwaliśmy kolejne odsłony naszego projektu i tak część pierwsza nosi tytuł „Stanisław”, część druga „Izabela” a trzecia, oczywiście, „Ignacy”.
Narodowe Czytanie „Lalki”, to wydarzenie skierowane do wszystkich, nie tylko miłośników literatury pięknej czy twórczości Bolesława Prusa. To spotkanie z historią, wspaniałym, dziś już archaicznym (a szkoda) językiem, a przede wszystkim z człowiekiem. Dlatego też wzbogaciliśmy nasze czytanie o fragmenty oryginalnych, pochodzących z czasów Prusa recenzji i szkiców krytycznych – wprost z warszawskich czasopism i dzienników XIX wieku. Niezwykłe, jak bardzo aktualna jest, mimo upływu wieku, ta powieść; jak żywi i dzisiejsi są jej bohaterowie w swoich marzeniach, tęsknotach i ludzkiej naturze...
Wielką niespodzianką i atrakcją – mamy nadzieję, że podzielicie Państwo nasz pogląd – jest dobór wcielających się w bohaterów Lalki czytających. To jedyna okazja, by w takiej roli zobaczyć i posłuchać włodarzy miasta, województwa, znanych i lubianych dziennikarzy, szefów instytucji kultury, wykładowców.
Kiedy ostatnio czytał Państwu Marszałek? A Prezydent Miasta?
Nasz projekt to również możliwość oryginalnego spędzenia sobotniego popołudnia, nie tylko przy dawce znakomitej literatury, ale też muzyki.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował i wystąpi przed Państwem doskonale znany białostockiej publiczności pianista jazzowy: Romuald Kozakiewicz.
Opiekę artystyczną nad wydarzeniem objęła Justyna Godlewska-Kruczkowska z Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.
Honorowy patronat nad regionalną edycją akcji „Narodowe Czytanie 2015” objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Patronatem medialnym - TVP Białystok oraz Polskie Radio Białystok.
Zapraszamy! Spotkajmy się przy Lalce! Zapraszamy do Książnicy Podlaskiej na ul. J. Kilińskiego 16, której stylowe wnętrza przywiodą na myśli klimat epoki Bolesława Prusa i jego bohaterów.
Wydarzenie odbędzie się 5 września 2015 roku o godzinie 12:00 w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. Kilińskiego 16, I piętro.
Wstęp Wolny.
Serdecznie zapraszamy
dr hab. Małgorzata Dajnowicz
Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych
Spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim

Opublikowano: 21.05.2015
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ma zaszczyt zaprosić na spotkanie ze Stanisławem Srokowskim, które odbędzie się 26 maja 2015 r. o godz. 1700 w Czytelni Książek KP przy ul. Kilińskiego 16.
Stanisław Srokowski (ur.1936), pisarz-poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, publicysta. Pracował m.in. jako dziennikarz tygodnika „Wiadomości”, redaktor naczelny „Kultury Dolnośląskiej”. Od 1995 r. redaktor naczelny czasopisma dla dzieci i młodzieży „Nowe Twarze”. Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich i ZAIKS-u. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.
Brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej kraju. Założyciel „Solidarności” w redakcji „Wiadomości”. Doradca Z.W. NSZZ „Solidarność” R.I. we Wrocławiu. Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu. Przewodniczący klubu „Odrodzenie”.
Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: „Biały ptak”. Twórca i pierwszy prezes Towarzystwa Polsko-Greckiego we Wrocławiu. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Laureat wielu nagród, m.in. międzynarodowej nagrody POLCUL w Australii.
Autor blisko 50 książek, powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, dzieł translatorskich, opowiadań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów.
Serdecznie zapraszamy.
Promocja książki "Cudowna" Piotra Nesterowicza

Opublikowano: 06.03.2015
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zaprasza Państwa na promocję książki "Cudowna" Piotra Nesterowicza- 10.03.2015 (wtorek, godz. 1700) Czytelnia Książek, Książnica Podlaska, ul. Kilińskiego 16, I piętro.
Wstęp wolny
MAKSYM BEREZOVSKY Liturgy of Communion Verses The sacred works of the 18th century
Opublikowano: 25.02.2015

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego serdecznie zapraszamy na koncert:
MAKSYM BEREZOVSKY Liturgy of Communion Verses The sacred works of the 18th century - muzyka cerkiewna w wykonaniu Ensemble Quattro Voce.
PROGRAM KONCERTU
- В пам’ять вічну буде праведник
- Блаженнi яже iзбрал
- Творяй Ангели своя духи
- Во всю землю
- Радуйтеся праведні
- Чашу спасенія
- Приідіте, поклонімся, Святий Боже
- Святий Боже
- Херувимська пісня
- Милость мира
- Достойно єсть
- Отче наш
27.02.2015 r. (piątek) godz. 1700
Czytelnia Książek
Książnica Podlaska
ul. Kilińskiego 16, Ip.
WSTĘP WOLNY
FILM A LITERATURA
Opublikowano: 18.02.2015

W ramach cyklu FILM A LITERATURA
zapraszamy na projekcję filmów:
WSPOMNIJ MNIE
reżyseria Marian Kubera, oraz:
TU MÓWI HEMAR...
Filmy poświęcone życiu i twórczości Mariana Hemara.
Marian Hemar - polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów rewiowych, kabaretowych, szopek politycznych.
Pisał o sobie: Moja gorąca miłość nie może się pogodzić z inną Polską, tylko najlepszą, najszlachetniejszą, najuczciwszą w świecie. Uczyli mnie tej miłości Słowacki, Żeromski i Piłsudski. Był bezkompromisowy i do końca wierny prawdzie i sprawiedliwości. Nie zgadzał się na komunistyczne zniewolenie Polski. Jego utwory były objęte cenzurą PRL.
20 lutego godz. 1700
Czytelnia Książek
ul. Kilińskiego 16
Wstęp Wolny
Mój pradziad Melchior Wańkowicz
Opublikowano: 12.02.2015

W ramach cyklu FILM A LITERATURA
zapraszamy na projekcję filmu:
MÓJ PRADZIAD MELCHIOR WAŃKOWICZ
reżyseria Piotr Morawski
„Prawnuk Melchiora Wańkowicza, 24-letni Dawid Walendowicz, snuje opowieść i jednocześnie słucha opowieści o swoim pradziadku, losach rodziny Wańkowicza, tak bardzo splecionych z historią Polski. (…) Obok reporterskich relacji z podróży prawnuka pisarza oraz wspomnień bratanka, wnuczek i sekretarki Wańkowicza, Aleksandry Ziółkowskiej, tworzywem dokumentalnego filmu są archiwalne materiały TVP, zdjęcia i fragmenty dzieł bohatera: "Szczenięcych lat", "Ziela na kraterze", "Tędy i owędy", "Monte Cassino", "Przez cztery klimaty" oraz "Nowe pędy". [PAT]
13 lutego godz. 1700
Czytelnia Książek
ul. Kilińskiego 16
FILM A LITERATURA
Opublikowano: 26.11.2014
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zaprasza na projekcję filmów:
- GWIAZDY SERGIUSZA PIASECKIEGO, reżyseria: Marian Kubera
- FERDYNAND GOETEL, reżyseria: Marcin Więcław
GWIAZDY SERGIUSZA PIASECKIEGO, reżyseria: Marian Kubera

Biografia pisarza, autora powieści "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". Sergiusz Piasecki (1901 - 1964) już w okresie 20-lecia międzywojennego należał do bardzo popularnych pisarzy. Okres 1939-1944 spędził na Kresach, a od 1946 znalazł się na emigracji - początkowo we Włoszech, następnie w Anglii. Przebywając na emigracji, również pisał, jednak ponieważ należał do przeciwników PRL-u, jego powieści mogły się ukazywać tylko w oficynach emigracyjnych, a od lat osiemdziesiątych również w tzw. drugim obiegu w kraju.
28 listopada 2014, godz. 1700
Czytelnia Książek
ul. Kilińskiego 16
oraz
FERDYNAND GOETEL, reżyseria: Marcin Więcław

Zaznał sławy i goryczy całkowitego zapomnienia. Literacką karierę zaczął od wydania w 1924 roku książki "Przez płonący Wschód", w której zawarł swoje pięcioletnie doświadczenia z niewoli w Turkiestanie. Kolejne publikacje - jak np. "Z dnia na dzień" - potwierdziły jego oryginalny talent literacki. Ferdynand Goetel zostaje prezesem Pen Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także członkiem Polskiej Akademii Literatury. Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków i przenoszone na ekran filmowy. W 1939 roku Ferdynand Goetel bulwersuje opinię publiczną książką "Pod znakiem faszyzmu". Po wybuchu wojny nadal wypełnia zadania prezesa Pen Clubu, organizuje pomoc dla pisarzy, wydaje podziemne pismo "Nurt". W kwietniu 1943 roku za wiedzą Komendy Głównej AK jedzie na zaproszenie Niemców do Katynia, gdzie odkryto groby zamordowanych tam polskich oficerów. Właśnie w związku z tym wyjazdem, po wkroczeniu Rosjan do Polski komunistyczny wymiar sprawiedliwości rozsyła za Goetlem listy gończe. Pisarza oskarża się o kolaborację. Ten ukrywa się w jednym z krakowskich klasztorów, a następnie ucieka do Anglii. W Londynie współpracuje z "Wiadomościami", a także z paryską "Kulturą". Umiera w 1960 roku. Po ucieczce Goetla, w PRL zapada o nim głuche milczenie. Nie tylko nie wznawia się jego książek, co oczywiste, ale jego nazwisko znika z podręczników i antologii. Rodzinę pisarza natomiast poddaje się inwigilacji.
5 grudnia 2014, godz. 1700
Czytelnia Książek
ul. Kilińskiego 16

"Pan Tadeusz" jako poezja metafizyczna.
Opublikowano: 25.11.2014
Zapraszamy na wykład prof. Haliny Krukowskiej - wybitnej literaturoznawczyni, zajmującej się m.in. historią literatury polskiego romantyzmu. Spotkanie odbędzie się 26 listopada (godz. 12.00) w Czytelni Książek Książnicy Podlaskiej. Temat wykładu: "Pan Tadeusz" jako poezja metafizyczna.
XII Ogólnopolski Konkurs Moniuszkowsk "ARIA I PIEŚŃ WIECZORNA" - koncerty konkursowe
Opublikowano: 02.10.2014 r.
Wszystkich kochających muzykę zapraszamy do udziału w XII Ogólnopolskim Konkursie Moniuszkowskim "ARIA I PIEŚŃ WIECZORNA" - koncerty konkursowe - otwarte dla publiczności. Dodatkowo w programie: "Wspomnień Czar" - Historyczne koncerty z Moniuszkowskich Festiwali Podlasia - 6, 13, 20, 27 października 2014 r., godz.17:00 - Czytelnia Książek, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, ul. Kilińskiego 16.
Szczegółowy plan imprez na plakacie. Zapraszamy

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim
Opublikowano: 07.10.2014 r.
Autor Strachu. Opowiadań kresowych (Fronda 2014) będzie gościem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Stanisław Srokowski to polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Do jego najbardziej znanych książek należą między innymi: Skandalista Wojaczek (Światowit 2006), Mistrz. Biografia artystyczna Przybysława Krajewskiego (Światowit 2007) czy Nienawiść. Opowiadania kresowe (Zysk i S-ka 2006). Więcej informacji o autorze można znaleźć na jego stronie internetowej.
Tematem spotkania będzie najnowsza książka Srokowskiego: Strach, czyli zbiór opowiadań w przejmujący sposób obrazujących bezmiar ludzkiego okrucieństwa, jakiego doświadczyli Polacy w trakcie II wojny światowej na Ukrainie, na Kresach.
Zapraszamy: piątek, 10 października 2014 roku, Czytelnia Książek Książnicy Podlaskiej, ul. Kilińskiego 16, godzina 1700. Wstęp wolny!
Narodowe Czytanie: Henryk Sienkiewicz Trylogia
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na obchody akcji Narodowego Czytania, ogłoszonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku, zaś jego cele sformułowano następująco: „popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości”. Dwa lata temu Polska czytała Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w 2013 roku utwory Aleksandra Fredry, tegoroczna edycja akcji poświęcona została natomiast Trylogii Henryka Sienkiewicza, dziełu, które upamiętnia najważniejsze wydarzenia polskiej historii w XVII wieku: powstanie Chmielnickiego (Ogniem i mieczem), inwazję Szwedów (Potop) oraz wojnę Polski z Turcją (Pan Wołodyjowski).
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego postanowiła przyłączyć się do akcji. W ramach Narodowego Czytania, 5 września o godz. 10:30, w Filii numer 5 Książnicy Podlaskiej (na ul. K. Pułaskiego 96), odbędzie się zorganizowane we współpracy z Gimnazjum Publicznym nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bł. Jana Pawła II wspólne głośne czytanie Trylogii połączone z wystawą, prezentującą różne wydania książek Henryka Sienkiewicza, a także publikacje, poświęcone życiu i działalności pierwszego polskiego noblisty.
Natomiast 6 września w siedzibie głównej Książnicy na ul. Kilińskiego 16 przez cały dzień w godzinach otwarcia biblioteki (godz. 10:00–15:00), zaprezentowane zostaną wpisujące się w akcję Narodowego Czytania materiały multimedialne: w holu, na parterze, Goście Książnicy będą mogli posłuchać i pooglądać na specjalnie przygotowanym ekranie, jak czytają Sienkiewicza: dyr. Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk oraz pracownicy biblioteki. Z kolei w pomieszczeniu Informatorium nasza placówka udostępni wszystkim chętnym komputery z audiobookami, zawierającymi recytowany tekst Trylogii.
Zapraszamy Państwa do odwiedzin!
Promocja książki Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR
30 czerwca o godz. 1630 odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Jerzym Eislerem połączone z promocją książki Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR.
Spotkanie miłośników książki

Światowy Dzień Książki i Dzień Bibliotekarza
6 maja o godz. 1000 odbyły się obchody Światowego Dnia Książki.
W ramach obchodów wręczono Dyplomy Srebrnej Róży za Rok 2013 oraz poznano laureatkę konkursu pt. Bibliotekarz Roku Województwa Podlaskiego. Uroczystości uświetnił koncert jazzowy w wykonaniu Szymona Czekały (trąbka), Macieja Dziemskiego (perkusja) i Arka Grygo (fortepian) oraz wykład Juozasa Siksnelisa (Biblioteka Publiczna im. E. Simonaitytė w Kłajpedzie).
Laureaci Nagrody Srebrnej Róży 2014
- Jadwiga Bekus - dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jedwabne za starania na rzecz poprawy warunków lokalowych Biblioteki i dbałość o jej zabytkową substancję
- Elżbieta Ziółkowska - pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych MBP w Łomży za ogromne zaangażowanie i wzorową obsługę czytelników, za promocję działań bibliotecznych, za uśmiech i życzliwość
- Daniel Frąckiewicz - kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego MBP w Łomży za pozyskiwanie cennych regionaliów oraz zaangażowanie w nowatorskie prace warsztatowe
- Bogumiła Mieńko - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie wraz z zespołem za działania na rzecz modernizacji i poprawy warunków lokalowych Biblioteki oraz liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej
- Teresa Fronc - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach wraz z zespołem za działania popularyzujące i promujące wiedzę o regionie oraz liczne inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży, promujące książkę i czytelnictwo
- Alina Kowalczuk - kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Turośń Kościelna za popularyzację książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym
- Iwona Czyżewska - kierownik Filii nr 15 Książnicy Podlaskiej za pasję i wytrwałość w staraniach na rzecz biblioteki i grona czytelników
- Katarzyna Węcławska - pracownik Działu Gromadzenia Zbiorów za zaangażowanie w pozyskiwanie cennych zbiorów na rzecz Książnicy Podlaskiej
- Halinie Wojskowicz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce za ofiarny trud i wieloletnią pracę zawodową na rzecz podlaskiego bibliotekarstwa publicznego oraz za osobisty wkład w upowszechnianie książki i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce
Bibliotekarzem Roku 2013 Województwa Podlaskiego została Wiesława Kruszewska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem. W ramach konkursu wyróżniono następujące osoby:
- Elżbieta Półkośnik– Centrum Kultury i Rekreacji. Biblioteka Publiczna w Supraślu
- Elżbieta Tomaszuk – Filia Biblioteczna nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
- Bożena Kupińska – Biblioteka Publiczna Gminy Jaświły
- Renata Igielska – Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
- Beata Rogalska – GBP z Krypna

Muzyczne inspiracje
28 kwietnia o godz. 1800 odbył się koncert kameralny z cyklu Muzyczne inspiracje. Z okazji 160. rocznicy urodzin Juliusza Zarębskiego.
Wykonawcy
- Krzysztof Trzaskowski – fortepian
- Piotr Kwaśny – skrzypce
- Joanna Gryko – skrzypce
- Maria Graczyk – altówka
- Julia Kisielewska – wiolonczela
Tomasz Baranowski – prowadzenie koncertu
Wykonanie utworów Juliusza Zarębskiego było współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”

Organizatorzy
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
- Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Wystąpienie Tomasza K. Kozłowskiego
11 kwietnia o godz. 1700 odbyło się wystąpienie Tomasza K. Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. Z Piłsudskim do Ostrej Bramy. Konflikt o Wilno i wileńską Wielkanoc 1919 roku. Organizatorzy - Oddział IPN w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Wieczór Poezji Jana Pawła II
Program wieczoru:
- Powitanie gości
- Występ Pani Anny Wolfinger - solistki Opery i Filharmonii Podlaskiej
- Występ studentów: Akademii Teatralnej w Białymstoku, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz tria fortepianowego studentów Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oparty na twórczości Jana Pawła II
- Słowo Ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego
- Zakończenie spotkania
Organizatorzy:
- Białostocka Wspólnota Akademicka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
- Duszpasterstwo Akademickie w Białymstoku
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

Koncert Wiosenny
4 kwietnia o godz. 1700 odbył się Koncert Wiosenny w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku.
W programie: utwory kompozytorow klasycznych i romantycznych (m.in. W. Mozarta, F. Chopina, A. Arenskiego, P. Czajkowskiego) oraz utwory wokalne z repertuaru rozrywkowego.
Organizatorzy
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
- Podlaskie Centrum Sztuki

Film a Literatura
27 marca o godz. 1700 odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności.
Andrzej Bobkowski to ostatni wielki zapomniany polskiej literatury emigracyjnej. Jego dzieło życia, dziennik z okresu wojny "Szkice piórkiem", do tej pory nie zostało wydane w kraju. Jest to książka wyjątkowa na tle literatury polskiej tamtego okresu. Stanowi prawdziwy hymn na temat radości życia i wolności jednostki. Tę, zdaniem autora, jedyną prawdziwą wolność, odnajduje on podczas podróży rowerem przez okupowaną Francję. Film prezentuje fragmenty "Szkiców piórkiem" oraz eseje i listy Bobkowskiego, przedstawia równie niezwykłe życie ich autora zakończone przedwczesną śmiercią w dalekiej Gwatemali w roku 1961. Teksty czyta Mariusz Benoit. [TVP]
Scenariusz i reżyseria - Marcin Więcław

Arcydzieła Muzyki Kameralnej
W programie trio oraz duety fortepianowe najwybitniejszych kompozytorów:
W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta, F. Chopina, A. Dvorzaka oraz C. Debussy'ego.
Wykonawcy:
- Jakub Chomiczewski - klarnet
- Magdalena Kirejczyk - wiolonczela
- Ewa Bociąga - fortepian
- Dominika Bućko - fortepian
- Arkadiusz Bogucki - fortepian
- Cezary Karwowski - fortepian
- Michał Iwaniuk - fortepian

Film a Literatura
27 lutego o godz. 1700 odbyła się projekcja filmu Rembek w ramach cyklu Film a Literatura.
Rembek
Opowieść o pisarzu Stanisławie Rembeku (1901- 1985), autorze m.in. książek Nagan, W polu, Ballada o wzgardliwym wisielcu. Urodził się w Łodzi. Marzeniem jego młodości było zostać marynarzem, po ukończeniu służby wojskowej zgłosił się do szkoły morskiej, ale nie został przyjęty. Imał się różnych zawodów - był technikiem budowlanym, kreślarzem, urzędnikiem pocztowym, nauczycielem w gimnazjum. Literackie zainteresowania rozwinął jeszcze w czasach szkolnych. Jako gimnazjalista napisał krótkie opowiadanie o powstaniu styczniowym, które później stało się jego ulubionym tematem. Współpracował z licznymi pismami, m.in. z „Dziś i jutro”, „Przekrojem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Kierunkami”. Na podstawie jego prozy powstały filmy Juliusza Machulskiego Szwadron i Andrzeja Wajdy Wyrok na Franciszka Kłosa. [TVP]
Reżyseria - Jan Sosiński
Scenariusz - Ewa Róża Fabjanowska

Film a Literatura
Na spotkaniu zostały wyświetlone następujące filmy:
- Quantilla Sapientia Regitur Mundus. Paweł Jasienica (Lech Beynar). Historia życia
(reż. Filip Chodzewicz)
Urodził się w Wilnie jako Leon Lech Beynar. Tam studiował historię na Uniwersytecie Stefana Batorego. Był spikerem Radia Wileńskiego, a po zajęciu Litwy przez ZSRR - stróżem w tej rozgłośni, potem zaś drwalem w Ponarach. Jako oficer rezerwy powołany w szeregi AK walczył w partyzantce. Po wojnie przyjął pseudonim Paweł Jasienica, rozpoczął pracę w "Tygodniku Powszechnym". Za swą partyzancką przeszłość w 1948 r. trafił do więzienia. Wyszedł za cenę zerwania z tygodnikiem i związania się PAX-em. Nie chciał jednak pisać tego, czego od niego oczekiwano. Zaczął uciekać w tematykę historyczną. Paradoksalnie, w świadomości społecznej istnieje dziś nie jako publicysta, lecz właśnie jako autor historii naszego kraju zapisanej w kolejnych tomach - od "Polski Piastów" przez "Polskę Jagiellonów" po "Rzeczpospolitą Obojga Narodów". Przez wiele lat w świadomości społecznej ciążyły też na nim zarzuty przynależności w okresie wojny do bezwzględnej bandy i zdrady postawione mu w 1968 r., po tym jak opowiedział się po stronie zbuntowanych studentów. Zarzuty te zniszczyły go, podkopały nadwątlone zdrowie. Zmarł 19 sierpnia 1970 r., wykreślony z wydawnictw encyklopedycznych. Realizatorzy filmu opowiadają o życiu Pawła Jasienicy za pośrednictwem fragmentów jego pamiętnika, archiwalnych materiałów, zdjęć i kronik, a zwłaszcza relacji tych, którzy go znali i współpracowali z nim: Stanisława Stommy, ks. Stanisława Falkowskiego, Władysława Bartoszewskiego, Dariusza Fikusa, prof. Aleksandra Gieysztora, Zofii Bartoszewskiej oraz córki pisarza Ewy. [TVP]
- Współpracowałem z TW „Ewa Max” (reż. Sławomir Koehler)
Film dokumentalny o fenomenie niezwykłej determinacji wiernych funkcjonariuszy SB, którą uosabiali: Zofia Nena O'Bretenny, wraz ze swym oficerem prowadzącym, kapitanem SB, przyczyniając się skutecznie do prześladowań pisarza Leona Lecha Beynara o ps. Paweł Jasienica i powstania odium wiszącego nad nim jeszcze długie lata po jego śmierci. To właśnie ów kapitan, Nenie, współpracowniczce SB od 1963 roku, wyznaczał wciąż nowe zadania. "Ewa - Max" z SB sumiennie współpracowała od 1963 roku do 1989, jednocześnie ciesząc się powodzeniem towarzyskim w kręgach opozycyjnych. Dopiero w 1992 roku okazało się, że podejrzenia jeszcze z lat 70. Stefana Kisielewskiego, Marty Miklaszewskiej, Janusza Szpotańskiego i Adama Michnika, że Zofia Beynar O'Bretenny donosiła, okazały się słuszne. Zofia z Darowskich O'Bretenny zmarła 23 kwietnia 1997 roku. Jak dzisiaj współpracownik i przyjaciel Zofii, czyli tw. "Ewy - Max" ocenia swoje dokonania sprzed czterdziestu kilku lat, dowiemy się, krążąc wraz z nim po miejscach, które od tamtego czasu niewiele się zmieniły. W filmie kapitan, jak uosobienie "wyrzutu sumienia", krąży po miejscach spotkań z Ewą. Ma wiele okazji, by spacerować tam, gdzie niegdyś dumny spełniał swoją misję. Dostarczał raporty trafiające na biurko towarzysza Wiesława, by spokojnie, z poczuciem spełnienia wobec racji stanu systemu, któremu służył, wracać do mieszkania, w którym nadal przebywa. Kamera będzie podążać za nim... zaglądać w te miejsca i nagrywać rozmowy z ludźmi,którzy jeszcze coś pamiętają z wydarzeń obrosłych legendą. Pokazane zostaną miejsca sygnowane w notesie kapitana: "lk" lokale konspiracyjne, domy, mieszkania, kawiarnie i inne, które wskazał kapitan SB, dziś pełen skruchy. Atrakcją filmu z pewnością jest spotkanie Ewy Beynar Czeczott, córki Jasienicy z Pawłowskim w jej mieszkaniu. Równie ciekawe są inne materiały archiwalne, m.in. przemówienie Władysława Gomułki, fragmenty telewizyjnych reportaży o "bandyckich" wyczynach "Łupaszki" i Jasienicy, raporty SB i artykuły szkalujące pisarza, dokumenty, raporty SB, notatki pisarza, Pawłowskiego i tw. "Ewa - Max". Kapitana, już koło osiemdziesiątki, autor filmu nagrał amatorską kamerą cyfrową w jego mieszkaniu pełnym patriotycznych gadżetów, portretów Józefa Piłsudskiego itp. Jest to wyznanie człowieka, który po latach, choć nie bez sentymentu wspomina okres pracy w SB z poczuciem wstydu i skruchy. Tłumaczy się, że wykonywał sumiennie powierzone mu zadania, ale nikomu nic złego nie zrobił. Podczas nagrania kapitan pokazuje notes z adresami miejsc spotkań, przeważnie w lokalach operacyjnych SB, do których dotarł autor. [TVP]

Czyż Chrystus jest podzielony?
20 stycznia o godz. 1800 odbyła się promocja tomu ekumenicznych refleksji Czyż Chrystus jest podzielony?
Wprowadzenie ks. Radosław Kimsza
Spotkanie zostało urozmaicone koncertem w wykonaniu:
- Ewy Alimowskiej (wokal, piano)
- Ireneusza Dawidowicza (wokal, gitara)
- Natalii Dawidowicz (altówka)
- Macieja Alimowskiego (wokal)

Kolędy i Pieśni Karnawałowe
Wystąpili: Aleksandra Fiedoruk, Wojciech Fiedoruk, Miłosz Gładyszewski, Natalia Gierasimowicz, Zuzanna Danowska, Marta Sztulgis-Zalewska, Anna Bańkowska-Łuksza, Zofia Pytel-Król, Bogdan Piorunek
Przy fortepianie: Maciej Krassowski
Prowadzenie: Zofia Hamerlak-Gładyszewska

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego
Uroczystość wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego odbyła się 30 listopada o godz. 1700 w Książnicy Podlaskiej Czytelni Książek.
Laureatem Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego został ks. Tadeusz Golecki. Wydarzenie poprzedziła msza święta w Starym Kościele przy Bazylice Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (godz. 1600).
Program:
- Werdykt Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego
- Słowo J. E. Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego - przewodniczącego Kapituły
- Z ducha i w duchu Franciszka Karpińskiego - Waldemar Smaszcz
- Wystąpienie laureata
- Koncert muzyczny
Promocja książki Zbigniewa Siemienowicza Wileńska Medyko-Chirurgiczna Akademia
25 listopada o godz. 1700 odbyła się promocja książki Zbigniewa Siemienowicza pt. Wileńska Medyko-Chirurgiczna Akademia.
KULTURA-DIGITALIZACJA-ZESPOŁOWA GRA

6 listopada odbyła się konferencja pt. Kultura-Digitalizacja-Zespołowa Gra podsumowującą zadanie digitalizacyjne Elektroniczna Książnica Podlaska realizowane w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura + Priorytet Digitalizacja.
Program konferencji

Podlaskie Forum Bibliotekarzy
18 października o godz. 1300 odbył się wykład prof. dr hab. Jadwigi Woźniak-Kasperek pt. Primum non nocere, czyli o przyszłości języków informacyjnych i opracowania treściowego w bibliotekach.

Promocja książki Aleksandry Nowackiej Smak akacji. Obrazki z Kazachstanu
5 września o godz. 1800 odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Nowacką, autorką książki Smak akacji. Obrazki z Kazachstanu.
II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Żydzi Wschodniej Polski. W blasku i cieniu historii
17 czerwca w godz. 900-1620 zorganizowana została II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Żydzi Wschodniej Polski. W blasku i cieniu historii.
Program konferencji
Wojciech Załęski-Supraski Leonardo
13 czerwca o godz. 1700 odbyła się promocja audiobooka z utworami wybranymi Wojciecha Załęskiego. Audiobook powstał w ramach projektu WOJCIECH ZAŁĘSKI - SUPRASKI LEONARDO.

Film a Literatura
W ramach cyklu Film a Literatura 17 maja o godz. 1700 w Czytelni Książek odbyła się projekcja filmu poświęconego postaci Teodora Bujnickiego pt. Śmierć człowieka utalentowanego (scenariusz i reżyseria - Grzegorz Braun).
Światowy Dzień Książki
8 maja o godz. 1030 odbyły się obchody Światowego Dnia Książki.
W ramach obchodów wręczono Dyplomy Srebrnej Róży za Rok 2012 oraz poznano laureatkę konkursu pt. Bibliotekarz Roku Województwa Podlaskiego. Uroczystości uświetnił koncert Pawła Popko (fortepian) oraz wykład mgr. Wiesława Wróbla (Biblioteka Uniwersytecka im. J. Giedroycia w Białymstoku) poświęcony biografii Franciszka Glińskiego, pierwszego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białymstoku.
Laureaci Nagrody Srebrnej Róży 2013
- Ewa Boratyńska – pracownik Oddziału dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce za tworzenie pozytywnego klimatu w placówce oraz zaangażowanie w działania promujące książkę i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży
- Barbara Kończyk – kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Śniadowo wraz z Zespołem Pracowników za działania na rzecz modernizacji lokalu biblioteki oraz liczne inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży promujące książkę i czytelnictwo, realizowane w partnerstwie lokalnym
- Maria Kuryło – pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce za tworzenie miłej atmosfery w bibliotece oraz zaangażowanie w działania promujące książkę i czytelnictwo wśród dorosłych
- Anna Lewoń - instruktor ds. metodyki bibliotecznej i doskonalenia kadr w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży za otwartość i zaangażowanie w realizację zadań powiatowych na terenie powiatu łomżyńskiego
- Ewa Litwiniec – pracownik Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce za upowszechnianie czytelnictwa oraz zaangażowanie w komputeryzację procesów bibliotecznych w programie MAK+
- Barbara Piotrowska - kierownik Działu Udostępniania Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży za organizację imprez bibliotecznych oraz działania na rzecz środowiska lokalnego, promujące książkę i czytelnictwo
- Hanna Rogowska – pracownik Działu Udostępniania Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży za zaangażowanie w budowę komputerowego katalogu zbiorów MBP w programie MAK
- Maria Jolanta Siwik – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie wraz z Zespołem Pracowników za umiejętność wdrożenia szerokiej formuły partnerstwa międzysektorowego na rzecz rozwoju społeczności miasta Kolno oraz działania na rzecz popularyzacji i dokumentowania wiedzy o regionie
- Alicja Zajączkowska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiżajnach za działania popularyzujące i promujące wiedzę o regionie oraz liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, realizowane w partnerstwie lokalnym
- Ewa Ziniewicz-Siergiejko – instruktor ds. czytelnictwa dziecięcego w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku za zaangażowanie w realizację zadań wojewódzkiej biblioteki publicznej na obszarze woj. podlaskiego oraz bogatą działalność badawczą i liczne inicjatywy promujące książkę i czytelnictwo
- Joanna Trusiuk – kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
- Elżbieta Litwińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Białostockiej wraz z Zespołem Pracowników za realizację licznych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży promujących książkę i czytelnictwo w gminie i w powiecie białostockim
- Elżbieta Półkośnik – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Supraślu wraz z Zespołem Pracowników za oryginalność i pomysłowość w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na realizację zadań bibliotecznych na rzecz środowiska lokalnego
Bibliotekarzem Roku 2012 Województwa Podlaskiego została Mirosława Siemieniuk-Morawska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych. W ramach konkursu wyróżniono następujące osoby:
- Iwona Czyżewska - kierownik Książnicy Podlaskiej Filii Bibliotecznej nr 15
- Krystyna Fiedorow – MBP w Augustowie
- Wiesława Kruszewska – GBP w Poświętnem
- Małgorzata Ostrowska – GBP w Sztabinie
- Krystyna Piszczatowska – MGBP w Knyszynie
- Elżbieta Wróblewska- MGBP w Choroszczy
Spotkanie ze światowej sławy ukraińskimi znawcami literatury i kultury
29 kwietnia odbyły się następujące wykłady:
- o godz. 1330 prof. Olena Bondarewa, specjalistka w dziedzinie dramatu, dyrektorka Instytutu Humanistycznego w Kijowskim Uniwersytecie im. Borysa Hrinczenki, wygłosiła prelekcję na temat współczesnej dramaturgii ukraińskiej;
- o godz. 1530 prof. Jarosław Poliszczuk, wybitny ukraiński literaturoznawca, kulturolog, pisarz, wykładający między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zaprezentowała wykład pt. Ukraina jako "niespodziewane" państwo. Zaszłości historyczne, walki o język i kulturę, kwestia przyszłości.
Oba wystąpienia towarzyszyły wizycie pracowników naukowych i studentów Kijowskiego Uniwersytetu im. Borysa Hriczenki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.
BIBLIOGRAFIE RÓŻNYCH KULTUR - XXXI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
W dn. 24-25 kwietnia Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego we współpracy z Zarządem Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zorganizowała ogólnopolską konferencję „Bibliografie rożnych kultur” - XXXI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP. Program konferencji.

Kira Gałczyńska w Białymstoku
19 kwietnia godz. 1300 odbyło się spotkanie z Kirą Gałczyńską. W programie obejmował m.in. wykład poświęcony życiu i twórczości K.I. Gałczyńskiego.

Z ziołami po zdrowie
18 kwietnia o godz. 1700 odbył się wykład Stefanii Korżawskiej pt. Z ziołami po zdrowie.

Koncert Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
W programie
- J. S. Bach - Preludium i Fuga b-moll DWK t. I; F. Chopin - Scherzo h-moll op. 20 - wyk. Katarzyna Sienkiewicz - fortepian
- S. Prokofiew - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 19, cz. I Andantino; A. Zarzycki - Mazurek G-dur - wyk. Maria Sosnowska - skrzypce, Maciej Krassowski - fortepian
- F. Chopin - Scherzo b-moll op. 31; F. Chopin - Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 - Paweł Popko - fortepian
- S. Rachmaninow - Scherzo D-dur z op. 11 - wyk. Katarzyna Sienkiewicz i Paweł Popko - fortepian na 4 ręce

Pasyjne refleksje muzyczne
27 marca o godz. 1700 odbył się koncert pt. PASYJNE REFLEKSJE MUZYCZNE w wykonaniu Zespołu Wokalnego Ensemble QuattroVoce.
PASYJNE REFLEKSJE MUZYCZNE w wykonaniu Zespołu Wokalnego Ensemble QuattroVoce
- Aleksandra Pawluczuk (alt)
- Marta Wróblewska (sopran)
- Przemysław Kummer (bas)
- Paweł Pecuszok (tenor)
- Krzysztof Kiercul (fortepian)

Chmura komórka tablet
20 marca o godz. 1100 odbył się wykład Agnieszki Koszowskiej z FRSI pt. Chmura, komórka, tablet - mobilna biblioteka dla mobilnego użytkownika. Wykład został zorganizowany w ramach Podlaskiego Forum Bibliotekarzy.

Wieczór muzyki skrzypcowej
Wykonawcy
- Dominika Wiśniewska (skrzypce)
- Ewa Białokozowicz (fortepian)
W programie:
- Georg Philip Telemann - 7 fantazja
- Henryk Wieniawski - Kaprys nr 7 opus 10 „La Cadenza"
- Henryk Wieniawski - Legenda
- Henryk Wieniawski - Fantazja Faustowska wg opery Ch Gounoda
Film a Literatura
15 marca o godz. 1700 Książnica Podlaska zorganizowała projekcję filmu pt. W cieniu zapomnienia przedstawiającego życie i twórczość Z. Kossak.

Wieczór Moniuszkowski
7 marca o godz. 1800 odbył się Wieczór Moniuszkowski zorganizowany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego, Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki i Związek Szlachty Polskiej Oddział w Białymstoku.
W programie:
- Stanisław Moniuszko: Pieśni solowe i chóralne
- Wspomnienie 150 rocznicy „Powstania Styczniowego” i represji w sferze kultury
- Soliści: Ewa Barbara Rafałko (sopran)
- Przemysław Kummer (bas)
- Krzysztof Trzaskowski (fortepian)
- Łukasz Lubicz-Łapiński – dr historii (Prezes Związku Szlachty Polskiej Oddział w Białymstoku)
- Chór Młodzieżowego Domu Kultury: Barbara Kornacka - dyrygent; Anna Przydworska – fortepian
- Halina Elżbieta Dębkowska - słowo o kompozytorze i prowadzenie (Prezes Białostockiego Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki)
Śladami zbrodni - promocja książki
20 lutego o godz. 1600 odbyła się promocja książki Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych 1944-1956.

Film a Literatura
Projekcja seansu poświęconego Józefowi Mackiewiczowi pt. Jedynie prawda jest ciekawa w ramach cyklu Film a literatura.
I część filmu została wyświetlona 1 lutego o godz. 1700 w Książnicy Podlaskiej Czytelni Książek. II część projekcji odbyła się 8 lutego.
JEDYNIE PRAWDA JEST CIEKAWA
- Film dokumentalny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1996
- Dane techniczne: Barwny. 3 odcinki x ok. 46 min.
Józef Mackiewicz lubił ptaki. Od dzieciństwa obserwował je, hodował, podziwiał. Nie poświęcił jednak życia ich badaniu, choć studiował ornitologię pod kierunkiem prof. Konstantego Janickiego. Został pisarzem, i to - jak stwierdza w swej książce o Mackiewiczu autor scenariusza filmu Włodzimierz Bolecki (Jerzy Malewski) - podwójnie skazanym na śmierć. Pierwszy wyrok, a miała to być śmierć fizyczna, wydała podczas wojny Specjalna Komisja AK. Nie został wykonany. Wyrok drugi, skazujący na śmierć cywilną, wydały władze PRL i część emigracji. Józef Mackiewicz urodził się w 1902 r. w Sankt-Petersburgu. W 1907 r. jego rodzina przeniosła się do Wilna. Tu chodził do gimnazjum i jako uczeń szóstej klasy wstąpił na ochotnika do wojska, by wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej zakończeniu zdał w Warszawie maturę, a potem podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dość szybko jednak powrócił do Wilna i tam kontynuował studia, na wydziale metematyczno-przyrodniczym. Nie ukończył ich z powodów finansowych. Jego starszy brat Stanisław, znany pod pseudonimem Cat, założył w tym czasie "Słowo" i wciągnął Józefa do prac redakcyjnych. To zdecydowało o jego dalszym losie. Wkrótce stał się aktywnym reporterem przemierzającym Litwę wszelkimi środkami lokomocji. Nawiązał też współpracę z "Kurierem Warszawskim". Spróbował swych sił w literaturze. W 1936 r. wydał zbiór nowel "16-go między trzecią a siódmą", a w 1938 r. - powieść "Bunt rojstów".
Druga część filmu o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza, będącego jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej literatury współczesnej. Obejmuje okres poprzedzający wybuch II wojny światowej i lata wojny. Mackiewicz zmienia wówczas zakres zainteresowań. Od tematyki społecznej przechodzi do zagadnień związanych ze stosunkami Polski z Niemcami i krajami bałtyckimi oraz stosunkami tych krajów z ZSRR. Pisywał wówczas w "Gazecie Codziennej". Po wejściu wojsk radzieckich do Wilna wycofał się z dziennikarstwa, został drwalem, potem robotnikiem, furmanem. Kiedy w 1941 r. na Litwę wkroczyli Niemcy, władze okupacyjne zaproponowały Mackiewiczowi redagowanie pisma w języku polskim. Odmówił. "Goniec Codzienny" jednak powstał i po pewnym czasie pisarz zamieścił w nim kilka tekstów. Za to właśnie otrzymał wyrok śmierci - niewykonany, a następnie odwołany. W 1943 r., na zaproszenie Niemców, pojechał do Smoleńska i uczestniczył w ekshumacji zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Po powrocie udzielił wywiadu "Gońcowi". W 1944 r., obawiając się powtórnej okupacji Litwy przez ZSRR, opuścił Wilno. Pojechał do Warszawy, potem do Krakowa, a w styczniu 1945 r. przez Pragę do Wiednia, a następnie do Włoch. [PAT]
Ekipa:
- Reżyseria: Robert Kaczmarek
- Scenariusz: Włodzimierz Bolecki
- Komentarz: Włodzimierz Bolecki
- Współpraca operatorska: Jacek Jurgiel, Marek Walczak
- Bohater filmu: Józef Mackiewicz

Koncert Zespołu Wokalnego Ensemble QuattroVoce
31 stycznia o godz. 1700 zorganizowany został wieczór kolęd w wykonaniu Zespołu Wokalnego Ensemble QuattroVoce.
Ensemble QuattroVoce
- Inga Poškutė (sopran)
- Marta Wróblewska (sopran)
- Przemysław Kummer (bas)
- Paweł Pecuszok (tenor)
Magdalena Wiluk (fortepian)
Istniejący od 2011 roku Ensemble QuattroVoce to formacja założona przez profesjonalnych śpiewaków związanych ze środowiskiem muzycznym miasta Białegostoku. Członkowie tego interesującego kwartetu wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku i legitymują się dyplomami z wyróżnieniem. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że – jako profesjonalni śpiewacy – mają oni na koncie zarówno występy indywidualne w recitalach solowych, jak i udział w licznych przedsięwzięciach zespołowych z większymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi, a także w przedstawieniach operowych. Każdy z członków Ensemble QuattroVoce aktualnie prowadzi również własną indywidualną działalność artystyczną, zawodową, pedagogiczną i fonograficzną, dokonując m.in. nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, Operą i Filharmonią Podlaską oraz nagrań solowych (w tym m.in. dla takich wytwórni jak Acte Prelable czy DUX).

Wieczór ekumeniczny
22 stycznia o godz. 1700 odbyła się promocja tomu ekumenicznych refleksji pt. Czego żąda Pan od Ciebie?
Promocji towarzyszył koncert w wykonaniu:
- Romana Zielińskiego (skrzypce)
- Barbary Dębowskiej-Łajewskiej (fortepian)
W programie:
- F. Chopin (opr. K. Rodionow) Nokturn cis moll op. Pośmiertne
- F. Chopin (opr. F. Kreisler) Mazurek D-dur - transkrypcja w A-dur op. 33 nr 3
- I.J. Paderewski (opr. S. Barcewicza) Melodia
- H. Wieniawski Mazurek D-dur op. 19 nr 2
- H. Wieniawski Polonez brillante op. 16
Roman Zieliński - skrzypek i dyrygent. Od 1973 roku związany z Białymstokiem. Pochodzi z rodziny artysty muzyka. Ukończył klasę skrzypiec w Liceum Muzycznym w Bytomiu w klasie prof. Kazimierza Porębskiego. Naukę gdy na skrzypcach kontynuował w PWSM w Krakowie w klasie prof. Stanisława Tawroszewicza oraz Bolesława Bieniasza. Studiował dyrygenturę w klasie prof. K. Missony. Były dyrygnt Filharmonii Pomorskiej i Podlaskiej. Długoletni dyrygent chóru Akademii Medycznej. Przez szereg lat występował w wielu Ośrodkach Kultury w regionie oraz Szkołach Muzycznych. Laureat Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej.
Barbara Dębowska-Łajewska - ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku w klasie fortepianu K. Wachowskiej (1997). Występowała jako solistka z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją M. J. Błaszczyka, J. M. Zarzyckiego oraz R. Zielińskiego. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych oraz kameralnych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Została laureatką konkursu fortepianowego „Najciekawsza osobowość artystyczna” (1997). Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich u: A. Jasińskiego, P. Badury-Skody, E. Auer'a, M. O'Rourke, A.Wodnickiego, G. Kaish'a czy J. Benowetz'a.

Józef Ignacy Kraszewski 1812–2012. Pisarz-Myśliciel-Autorytet
W dn. 14-16 listopada 2012 roku w Warszawie, Białymstoku i Romanowie odbyła się Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja Naukowa pt. Józef Ignacy Kraszewski 1812–2012. Pisarz-Myśliciel-Autorytet.
Konferencja była częścią obchodów ogłoszonego przez Sejm RP Roku Kraszewskiego. Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się 14 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie. W czwartek 15 listopada obrady odbywały się będą w Białymstoku (Pałac Branickich, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Wydział Filologiczny UwB), natomiast w piątek 16 listopada w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie.
Organizatorzy: Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza, Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód – Zachód” Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Międzynarodowy Instytut Adama Mickiewicza w Grodnie oraz Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.

I Międzynarodowa Konferencja Żydzi Wchodniej Polski
19 czerwca 2012 roku w Czytelni Książek odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Żydzi Wschodniej Polski. Kultura - Tradycja - Piśmiennictwo.
Organizatorzy:
- Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael
- Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Konferencja została zorganizowana w ramach V Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk.

Obchody Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek
Dn. 9 maja 2012 roku o godz. 1030 w Czytelni Książek rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek.
Z tej okazji Kapituła Dyrektora Nagrody Srebrnej Róży przyznała 13. osobom z biblioteki wojewódzkiej i bibliotek powiatowych dyplomy Srebrnej Róży. Laureatkami zostały:
- Halina Grażyna Ciuchnicka – kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Piątnica wraz z Zespołem Pracowników
- Bożena Cylko – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym
- Sylwia Ferenc – kierownik Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suwałkach
- Elżbieta Jarocka – Mieleszko – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gródku
- Bożena Kłosowska – kierownik Filii nr 3 Książnicy Podlaskiej
- Bogumiła Kurzyna – pracownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Podlaskiej
- Maria Michałowska – pracownik Działu Gromadzenia Książnicy Podlaskiej
- dr Jadwiga Nowacka
- Małgorzata Ostrowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sztabinie wraz z Zespołem pracowników
- Jolanta Syty – kierownik Filii nr 13 Książnicy Podlaskiej
- Jolanta Tokarzewska – kierownik Działu Księgowości Książnicy Podlaskiej
- Barbara Troc – kierownik Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej
- Janina Turecka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabłudowie
Za liczne inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży promujące czytelnictwo.
Za upowszechnianie książki i czytelnictwa oraz promocję biblioteki w środowisku lokalnym.
Za aktywny udział w działaniach ogólnogminnych realizowanych we współpracy z partnerami lokalnymi.
Za upowszechnianie książki i czytelnictwa oraz działania na rzecz rozwoju społeczeństwa lokalnego.
Za ciekawe inicjatywy w pracy na rzecz pobudzania czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz za tworzenie klimatu życzliwej współpracy bibliotecznej.
Za wyjątkową i pełną serca życzliwość dla użytkowników oraz bibliograficzną wytrwałość.
Za tworzenie klimatu życzliwej współpracy bibliotecznej.
Za długoletnią współpracę z Książnicą Podlaską i troskę o rozwój czytelnictwa na Suwalszczyźnie.
Za aktywny udział w działaniach ogólnogminnych realizowanych we współpracy z partnerami lokalnymi.
Za wyjątkową życzliwość dla użytkowników oraz ciekawą współpracę ze środowiskiem czytelników Osiedla Przyjaźń.
Za pomnażanie bibliotecznych zasobów finansowych, za ich sprawiedliwe dzielenie, za uśmiech, który zimą przypomina wiosenne nadzieje, za wszelkie dobro – dziękujemy!
Za ciekawą i twórczą współpracę ze środowiskiem czytelników Osiedla Dziesięciny.
Za działania na rzecz popularyzacji i dokumentacji wiedzy o regionie.
Podczas obchodów ogłoszono również wyniki konkursu Bibliotekarz Roku 2011. Zwycięzcą została Małgorzata Rokicka-Szymańska, kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego. Wyróżnienia otrzymały również pozostałe osoby nominowane do udziału w konkursie:
- Marzanna Chodorowska – p.o. dyrektor Biblioteki Publicznej w Surażu
- Alla Gryc – kierownik Czytelni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
- Renata Igielska – kierownik Oddziału dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży
- Agnieszka Kazberuk – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
- Joanna Kisielewicz – kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
- Elżbieta Kisło – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie
- Wiesława Kruszewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem
- Anna Muszyńska – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy
Gratulacje wyróżnionym bibliotekarzom złożyła Dyrekcja Książnicy Podlaskiej oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego. Po wręczeniu dyplomów goście wysłuchali wykładu prof. Jolanty Sztachelskiej (UwB) pt. O kanonie literackim i nowych czytelnikach. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostociensis z Domu Kultury Śródmieście.
Data utworzenia: 10.05.2012
Wieczór ekumeniczny
20 stycznia 2012 roku o godz. 1800 odbyło się spotkanie promujące ekumeniczny tom refleksji Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa.
Wieczór uświetnił koncert Muzyka wschodu i zachodu w wykonaniu zespołu wokalnego Ensemble QuattroVoce w składzie:
- Marta Wróblewska (sopran)
- Karolina Kuklińska (mezzosopran)
- Przemysław Kummer (bass/baryton)
- Paweł Pecuszok (tenor)
Wieczór ekumeniczny został zorganizowany w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijań.
Województwo białostockie w ocenie SB 1980-1985

12 grudnia o godz. 1700 Książnica Podlaska wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku zorganizowali spotkanie, na którym odbyła się prezentacja książki Województwo białostockie w ocenie SB 1980-1985. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Stefan Żeromski i tradycje inteligencji polskiej

Międzynarodowa Konferencja naukowa „Stefan Żeromski i tradycje inteligencji polskiej. Idee – Estetyka – Język” (30 maja – 2 czerwca) dobiegła już końca. Jednym z organizatorów tego – promującego Białystok – wydarzenia kulturalnego była Książnica Podlaska.
To właśnie w Książnicy Podlaskiej mogliśmy – w ramach odbywającej się w niej konferencji – wysłuchać przez dwa dni (31 maja – 1 czerwca) referatów 13 prelegentów z całej Polski, a także uczestniczyć w dwóch spotkaniach autorskich – z Drem Imre Molnárem, a także z Prof. Michałem Głowińskim.
Szczególną rangę – oprócz prelekcji – miały w Czytelni Książek promocje dwóch utworów. Pierwszy z nich zatytułowany Ułaskawiony na śmierć. Rzecz o Jánosu Esterházym to tekst autorstwa Marii z Esterházych Mycielskiej. Te niecodzienne dzienniki i zapiski prezentował – 31 maja w Książnicy Podlaskiej – Dr Imre Molnár, radca w Ambasadzie Republiki Węgierskiej w Polsce (odpowiedzialny za ich opracowanie oraz za wybór tekstów i wstęp do polskiego wydania tego dzieła). Spotkanie uświetnili też swoją obecnością: Ambasador Republiki Węgierskiej – Robert Kiss wraz z małżonką Eriką Polyák Kissné. Wydarzeniu towarzyszyło również otwarcie wystawy poświęconej pamięci Franciszka Liszta. Okazją ku temu była przypadająca na ten rok 200-setna rocznica urodzin węgierskiego kompozytora. Ekspozycja została tu także poszerzona o barwną dokumentację dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej.
Imre Molnár zwrócił – w trakcie prezentacji utworu Ułaskawiony na śmierć. Rzecz o Jánosu Esterházym – przede wszystkim uwagę na męczeński wątek życia tytułowego bohatera. Brat Marii z Esterházych Mycielskiej – poddawany bestialskim próbom w Związku Radzieckim i w Czechosłowacji – nigdy nie wyrzekł się miłości do drugiego człowieka i wiary w ewangeliczną odnowę własnego narodu. Ta niezwykle szlachetna postać całą swoją filozofię życiową oparła bowiem na biblijnych naukach Chrystusa i z nich czerpała nadzieję na lepsze jutro. Potwierdzeniem tego pozostają dzienniki i zapiski z powyższej książki, których fragmenty zaprezentował – podczas spotkania – Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
Dzień później odbyła się natomiast w Czytelni Książek promocja drugiego z utworów – zatytułowanego Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna autorstwa Prof. Michała Głowińskiego. Panel z pisarzem poprowadzili Jan Leończuk (dyrektor Książnicy Podlaskiej) oraz Dr Krzysztof Korotkich (Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód-Zachód”, UwB). Profesor opowiadał – w trakcie spotkania – o swojej, trwającej dwa lata, pracy nad tym tekstem. Okazało się bowiem, że pomysł na napisanie ksiązki narodził się po rozmowach autora Zarysu teorii literatury z Barbarą Górską – redaktor z Wydawnictwa Literackiego. To ona nakłoniła badacza do próby literackiego podzielenia się z czytelnikami elementami własnej biografii. Michał Głowiński zaprezentował zatem tym w intymnym utworze dzieje swojego życia, które wyznaczają tu szczególnie dwie cezury czasowe: II wojna światowa i okres PRL-u. Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna stanowią niewątpliwie swoisty hołd pisarza złożony Irenie Sendlerowej. To dzięki niej uratował się on z warszawskiego getta. Książka pełna jest również odniesień badacza do historii Polski po 1945 roku – z perspektywy jego codziennego życia i pracy w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wszystko zwieńczone zostało tutaj – pełnymi ironii i humoru – zapiskami pisarza, traktującymi o najnowszych dziejach Polski. Michał Głowiński zwierzył się – podczas wieczoru autorskiego – o swoich dalszych planach pisarskich. Pracuje on bowiem teraz nad trzema tomami szkiców (I – Witold Gombrowicz; II – polsko-żydowskie stosunki; III – sylwetki pięciu bliskich mu osób: Wojciecha Wyganowskiego; Marii Renaty Mayenowej; Jana Józefa Lipskiego; Romana Zimanda oraz Mirosławy Puchalskiej.

Światowy Dzień Książki
Program uroczystości obejmował:
- spotkanie z Laureatami Nagrody Srebrnej Róży
- wręczenie Dyplomów Srebrnej Róży za rok 2010
- rozstrzygnięcie konkursu Bibliotekarz Roku województwa podlaskiego
- wykład prof. dr hab. Jadwigi Woźniak - Kasperek Zawartość, dokument, obiekt, zasób - problemy nie tylko terminologiczne
Dyplom Srebrnej Róży został wręczony Pani Krystynie Piszczatowskiej z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Knyszynie, Pani Marcie Sokólskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Glogera w Tykocinie, Pani Elżbiecie Kisło z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie oraz Pani Barbarze Kuprel z Biblioteki Publicznej w Mońkach, laureatce konkursu Bibliotekarz Roku województwa podlaskiego.

Pogranicza, Kresy, Wschód a idee Europy
Książnica Podlaska była jednym z organizatorów Międzynarodowej Konferencji Naukowej Pogranicza, kresy, wschód a idee Europy – wydarzenia kulturalnego, które odbyło się w naszym mieście w dniach 12-14 maja.
Punktem kulminacyjnym konferencji w Książnicy Podlaskiej okazała się sobota 14 maja, kiedy to mogliśmy wysłuchać w Czytelni Książek wystąpienia 10 prelegentów, a kilka godzin później wziąć udział w równie interesującym spotkaniu autorskim z Arturem Ilgnerem.
Obradom przewodniczyli Prof. Leszek Zwierzyński z Uniwersytetu Śląskiego oraz Prof. Michał Kuziak z Uniwersytetu Warszawskiego. Jako pierwsza wygłosiła swój referat Prof. Maria Kalinowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z wystąpienia prelegentki – zatytułowanego O antyidyllicznych wizjach antyku w romantyzmie polskim – można się było między innymi dowiedzieć o roli motywu grobu Agamemnona w twórczości Juliusza Słowackiego. Wykład ten był wzbogacony także o prezentacje multimedialne. Dr Danuta Piwowarska (Uniwersytet Jagielloński) zaprezentowała natomiast rozprawę pt. Romantyków rosyjskich podróże do Europy. Badaczka zwróciła tu szczególnie uwagę na XIX-wieczną europejską wspólnotę kulturową, którą ówcześni artyści budowali na przekór wszelkim granicom narodowo-społecznym. Doc. dr Helena Bilutenko (Uniwersytet im. Janki Kupały, Grodno) przedstawiła słuchaczom pracę pt. Koncepcja bohatera w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, gdzie odniosła się głównie do wyidealizowanego obrazu ojczyzny w utworze polskiego wieszcza. Prof. Michał Kuziak skupił się natomiast – w swoim referacie zatytułowanym Romantycy i inność. Pogranicza kulturowe w prelekcjach paryskich Mickiewicza – na emigracyjnych wykładach poety, pod kątem zawartej w nich otwartości artysty na to, co inne. Dr Barbara Sawicka-Lewczuk (Erlangen) wygłosiła zaś rozprawę pt. Franza von Baadera refleksja o Wschodzie, z treści którego mogliśmy się dowiedzieć o symbolice „światła” w kontekście rosyjskiej kultury. Następnie dr Tadeusz Półchłopek (Uniwersytet Rzeszowski) wystąpił z prelekcją pt. Motyw wielokulturowej cywilizacji europejskiej w twórczości literackiej i publicystycznej Leszka Dunina Borkowskiego, gdzie zobrazował koncepcję powrotu do praindoeuropejskiej kultury wedyjskiej. Dr Włodzimierz Toruń (Lublin KUL) odniósł się – w swojej pracy pt. Ukraina Juliusza Słowackiego – do fascynacji poety ziemiami nazywanym wówczas „Polską Szkocją”. Później Prof. Leszek Zwierzyński zaprezentował referat pt. Księżyc i krzyż. Symboliczny kształt dialogu w poezji Juliusza Słowackiego. Badacz skupił się tu na modelach pogranicza i bytu w twórczości autora Anhelliego. Doc. dr Wiktor Istomin (Uniwersytet im. Janki Kupały, Grodno) wygłosił zaś po rosyjsku wykład zatytułowany Stereotypy szlachty polskiej w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Obrady zamknęła swoim wystąpieniem Prof. Marta Ruszczyńska, która opowiedziała – w czasie swojej prelekcji pt. Literackie portrety mieszkańców pogranicza w podolskich powieściach Kajetana Abgarowicza – o idealistach z epoki Romantyzmu oraz o zjawisku fuzji w tak zwanej kulturze pogranicza.
Zwieńczeniem sobotniej konferencji w Książnicy Podlaskiej było zaś spotkanie autorskie z Arturem Ilgnerem – dramaturgiem, reżyserem oraz poetą. Autor dwóch zbiorów wierszy – Byka i Człowieka mieszkającego nad kuchnią – opowiadał w trakcie spotkania o, zrodzonych z wewnętrznego imperatywu, tajnikach własnej pracy twórczej. Artysta podzielił się także z publicznością swoją fascynacją dziełami takich pisarzami jak: Ezra Pound; Thomas Eliot; Derek Walcott; Albert Camus; James Joyce; Jean Paul Sartre; Czesław Miłosz i Michał Komar. Wiele mogliśmy się tu też dowiedzieć o przygodzie artysty z kabaretem („Kabaret Artura I” oraz „PAKI”) – to pod jego skrzydłami rozwinęły się talenty aktorsko-satyryczne Jana Wieczorkowskiego, Moniki Jarosińskiej, a także Macieja Stuhra. Zainteresowania i pasję poety najlepiej oddaje chyb zdanie, które wypowiedział on w trakcie spotkania: „Świat się kotłuje, muszę coś z tym zrobić”.
Z mgły jesiennej...

27 kwietnia 2011 o godz. 1000 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona nowemu wydawnictwu zrealizowanemu w ramach projektu „Z mgły jesiennej…" audiobook z poezją wybraną Zofii Pomian Piętki.
Szczególnym gościem Książnicy Podlaskiej była 27 kwietnia – w trakcie współorganizowanej przez Stowarzyszenie „Szukamy Polski” konferencji prasowej – poetka Zofia Pomian Piętka.

Zorganizowane dla dziennikarzy spotkanie z – urodzoną w Bońkowie Kościelnym koło Mławy na Mazowszu – artystką, poświęcone było szczególnie audiobookowi z jej poezją wybraną, zatytułowanemu „Z mgły jesiennej…”. Na płycie tej możemy odnaleźć 40 wierszy autorki Rozświetlać czas. Wśród nich prezentowane były – podczas konferencji – następujące liryki poetki: Prowincjonalne Miasto oraz Moje Wiersze. Teksty te mogliśmy usłyszeć – dzięki umowie Książnicy Podlaskiej z Bibliotekami zza naszej wschodniej granicy – w dwóch wersjach językowych: polskiej i białoruskiej – czytanych przez samą pisarkę, Bożenę Bednarek i Michała Androsiuka (język białoruski, przełożył Wiktor Szwed). Zdaniem Zofii Pomian Piętki, miło jest posłuchać własnych liryków w wersji elektronicznej. To – według niej – rzecz niezmiernie pomocna dla wszystkich ludzi bez względu na wiek, bo dzięki temu cały czas mogą oni obcować ze słowem pisanym.
ZOFIA POMIAN PIĘTKA
Urodzona w Bońkowie Kościelnym koło Mławy na Mazowszu. Od 1952 roku mieszka i pracuje w Siemiatyczach.
Autorka 10 tomów poetyckich: Nostalgia (1993), Dotyk pamięci (1996), Jaskółki (2000), Zauroczenie (2000), Zamyślenia (2003), Rozdroża (2003), Rozświetlać czas (2005), Ballady (2006), Wilno (2008), Rodzima ballada (2011).
Od czasów gimnazjalnych „zarażona” teatrem, laureatka konkursów recytatorskich. Pracowała w Amatorskim Ruchu Teatralnym w Olsztynie, Augustowie i przez ponad 50 lat w Siemiatyczach.
Ten świat mnie oczarował...

29 marca 2011 o godz. 1000 Książnica Podlaska wspólnie ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski zorganizowała konferencję prasową poświęconą nowemu wydawnictwu zrealizowanemu w ramach projektu „Ten świat mnie oczarował… audiobook z poezją wybraną Wiktora Szweda".
Ten świat mnie oczarował... - pierwszy polsko-białoruski audiobook poetycki w województwie podlaskim. Lektorzy: Wiktor Szwed, Piotr Szekowski i Michał Androsiuk.
Projekt został zrealizowany w ramach promowania twórczości literackiej ze środków UMWP i Książnicy Podlaskiej.
Szczegółowe informacje o projekcie – Bożena Bednarek, Sekretarz SSP, koordynator projektu, 603 793 613, mail: szukamy polski@gmail.com
Wiktor Szwed
Poeta, dziennikarz, tłumacz. Urodził się 23 marca 1925 roku we wsi Morze niedaleko Hajnówki. Jest współzałożycielem grupy literackiej „Białowieża”, członkiem Związku Literatów Polskich i członkiem Związku Pisarzy Białoruskich. Prawie trzydzieści lat przepracował jako redaktor w warszawskiej „Książce i wiedzy”.
Pisze w języku białoruskim, ale też polskim. Debiutował w „Niwie” w 1957 roku. Jest autorem zbiorów poezji takich jak m.in. „Życiowe ścieżki”z 1967, „Przystań dzieciństwa” z 1975, „Przyjaźń” wydanego w Mińsku 1976, „Moja zielona kraina żubrów” wydanego w Mińsku 1990, „Rodzinny kąt” z 1991, „Tęcza” z 1991, „Wiersze dla Natalki”, „Wiersze wybrane” 1997. Do ponad 70. wierszy Wiktora Szweda skomponowano muzykę. Autor zajmuje się także tłumaczeniami z jęz. białoruskiego i rosyjskiego, ukraińskiego. Sam tłumaczy swoje wiersze. Laureat wielu nagród; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami „Zasłużony Białostocczyźnie” i „Zasłużony Działacz Kultury”.

Wieczór ekumeniczny
25 stycznia o godz. 1700 w Książnicy Podlaskiej Czytelni Książek odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Ekumenicznego.
Wieczorowi ekumenicznemu towarzyszyła promocja tomiku refleksji wydanego przez Książnicę Podlaską. Mottem przewodnim tegorocznych obchodów były słowa:
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwach (Dz 2.42).
W programie:
- Wprowadzenie
- Ks. Infułat Adam Krasiński
- Prezentacja antologii
- Krzysztof Kurianiuk (Polskie Radio Białystok)
- Jan Leończuk (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku)
- Występ Melanii Bielskiej (skrzypce).

Repetytorium bibliologiczne
8 października br. o godz. 1300 odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Repetytorium bibliologiczne.
Tym razem gościła u nas Pani prof. dr hab. Jadwiga Woźniak - Kasperek z Uniwersytetu Warszawskiego, która wygłosi wykład pt.: Kryzys wartości? Refleksje na przykładzie kategorii wiedzy.

Repetytorium bibliologiczne
23 sierpnia 2010 r. o godz. 900 odbyło się Repetytorium bibliologiczne. Spotkanie rozpoczęto od uroczystego wręczenia nagród państwowych pracownikom Książnicy Podlaskiej.
Dekoracji dokonał Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski. Medalem złotym Za długoletnią służbę, odznaczone zostały: Bożena Bartoszewicz - Fabiańska, Jadwiga Jastrzębska, Ewa Kołomecka, Anna Grażyna Kułak oraz Małgorzata Rokicka - Szymańska. Po wyróżnieniach rozpoczęła się część teoretyczna., na której swój referat zaprezentowała Leokadia Kaireliene, dyrektor Biblioteki Akademii Nauk Litwy im. Wróblewskich, omawiając działalność placówki oraz Jan Sienkiewicz, współzałożyciel Związku Polaków na Litwie, pisarz i publicysta. Zwrócił on uwagę odbiorców na problem niewykorzystanych możliwości współpracy w zakresie relacji Białystok – Wilno.
Spotkanie zakończyła dyskusja na temat możliwości dalszej współpracy pomiędzy państwami.

Śladami starych druków
10 czerwca 2010 r. Czytelnię Książek odwiedzili uczniowie kl. V a ze Szkoły Podstawowej Nr 29 w Białymstoku oraz młodzież z kl. IIIb z Publicznego Gimnazjum Nr 19 w Białymstoku.
Celem zajęć było zapoznanie uczniów z najstarszymi zbiorami Książnicy Podlaskiej m.in.: Brewiarzem staroniderlandzkim z XV wieku oraz Biblią z 1561 roku. Osoba prowadząca przybliżyła uczniom również historię bibliotek Województwa podlaskiego oraz sylwetkę patrona Książnicy Podlaskiej Łukasza Górnickiego.